Aktualności Obraz  newsa 18082 Dodano 05.10.2019

Pisz na Berdyczów… (MPOOZ 2019)

W dniach 15-17 lipca wolontariusze Fundacji Studio Wschód z Jugowa wraz z panem Romanem Babińskim z Radkowa, w ramach X, jubileuszowej, edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” porządkowali cmentarz w Berdyczowie, obwód Żytomierski.

Za wspólną pracę na berdyczowskiej nekropolii dziękujemy pani Irenie, panu Jurkowi Sokalskiemu, a nade wszystko młodzieży z tutejszej parafii.  Ramię w ramię z jugowską i berdyczowską  młodzieżą pracował pan Andrzej Dera Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Jak podkreślała młodzież, to tylko w naszej ukochanej Rzeczpospolitej, pod wodzą pani Grażyny Orłowskiej- Sondej, możliwe jest aby urzędnik najwyższego szczebla już o godz. 8:00 przybył w roboczym ubraniu na cmentarz, chwycił kosiarkę, aby na równi z nimi wyrywać z czeluści zapomnienia mogiły naszych Rodaków.

Jakże bliskie naszym sercom stały się wówczas wspólnie  odkrywane  z chaszczy nagrobki: Wandy i Adolfa Paciorkowskich,  Franciszki Zielińskiej, rodziny Orłowskich, Lorety Bojakowskiej, Katarzyny Paszkowskiej oraz wielu innych Polaków. Jakże pięknie i donośnie, po zakończonej pracy, przy nagrobku ks. Kanonika Józefa Kosińskiego, proboszcza Berdyczowa, który w 1940 roku wrócił z łagru, gdzie przebywał 5 lat,  wybrzmiały słowa „Roty” Marii Konopnickiej „ Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród..”.

Nikt z nas nie wstydził się wówczas,  spływających po policzkach łez: radości z dobrze wykonanej pracy, wielkiego szacunku dla Rodaków pochowanych na berdyczowskim cmentarzu, oraz wielkiej nadziei, że pamięć o tych którzy odeszli została przywrócona i będzie trwała na wieki.

Zdjęcia z prac

Zobacz również:

Budujemy Dom Kresowy – Dom dla repatriantów z Syberii i Kazachstanu [Zbiórka]

Samotna babcia czeka na repatriację – Wizyta u Adeli Waśkowskiej z Oziornoje w Kazachstanie

Wschód: Sny o ojczyźnie – W toczkach marzą o Polsce

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]