Aktualności Obraz  newsa 15240 Dodano 11.12.2018

Podwołoczyska i Hałuszczyńce 2018

Rodzice, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Społecznych w Kłodzku po raz 3 wzięli udział w akcji ratowania polskich nekropolii na Ukrainie. Porządkowaliśmy  cmentarze w miejscowości  Podwołoczyska nad Zbruczem oraz w wsi Hałuszczyńce w województwie tarnopolskim.

Ciężka praca dała wiele pożądanych efektów.  I tak w Podwołoczyskach w przeciągu 4 dni  udało się wykosić  z chwastów i samosiejek niemal cały cmentarz- przede wszystkim dzięki zaangażowaniu p. Marii Krych, czyli Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Podwołoczyskach, zadbać o najbliższe otoczenie przy kilkudziesięciu pomnikach i krzyżach  skrupulatnie oczyszczając je z chwastów i korzeni  oraz podnieść kilka zwalonych pomników. Co ważne i cenne to udało się wymurować i postawić nową płytę nagrobną dla powstańca styczniowego śp. Stanisława Woźniewicza. Na koniec kilkadziesiąt bezimiennych krzyży pomalowano na biało. Teren cmentarza w Podwołoczysklach został uporządkowany z gałęzi i suchej roślinności. Przy niektórych pomnikach nasadzono   zimozieloną i szybko rosnącą roślinność.

Na porządkowanie cmentarza w Hałuszczyńcach przeznaczyliśmy jeden dzień. Tam w większości były to prace przy zbieraniu wcześniej wykoszonej trawy i chwastów, oczyszczaniu z traw i chwastów wybranych nagrobków i krzyży, odkopaniu  i postawieniu trzech przepięknych XIX krzyży wraz z płytami nagrobnymi, które całkowicie zostały przykryte grubą warstwą ziemi i darni oraz gruntownemu poprawieniu schodów na  cmentarz. Tu prace prowadzone były wraz z grupą młodzieży z Hałuszczyniec i p. Marią Krych.

Wszystkie prace i dzieła mogły się ziścić dzięki wielkiemu zaangażowaniu kilkunastu wolontariuszy, którzy codzienną, wielogodzinną pracą dali przykład  solidności, bezinteresowności i pracowitości. Serdeczne podziękowania dla: p. Marii, Mietka, Bartka, Moniki, Wiktorii, Wiktorii, Basi, Paulinki, Lili, Karoliny, Kingi, Jaochima, Mikołaja, Michała oraz tym mieszkańcom, którzy nas wspierali na różne sposoby: Walentemu i Olegowi, Wiktorii, Kasi, Jankowi, Rostkowi.

Tomasz Żołnierz

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]