Aktualności Obraz  newsa 7481 Dodano 15.04.2017

Urodzeni na Kresach: Pola Raksa skończyła 76 lat

Dla rodaków pamiętających jeszcze czasy PRL-u, była jedną z najpiękniejszych twarzy, która dodawała koloru w tych szarych czasach. W historii polskiej kinematografii zajmuje miejsce jednej z najładniejszych aktorek. Pola Raksa, najbardziej znana z roli Marusi z popularnego serialu o losach polskich czołgistów,  wczoraj skończyła 76 lat.

Pola Raksa urodziła się w Lidzie 14 kwietnia 1941 roku. W rodzinnym domu nie spędziła długiego okresu czasu, bowiem już w 1943 roku jej rodzice podjęli decyzję o wyjeździe. Po zakończeniu II wojny światowej zamieszkała razem z rodzicami we Wrocławiu. Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące we Wrocławiu. Pierwsze kroki ku rozpoznawalności poczyniła pod koniec lat 50., gdy trafiła na okładkę młodzieżowego magazynu. Jej nietuzinkowa uroda zwróciła uwagę Marii Kaniewskiej, która kompletowała obsadę do „Szatana z siódmej klasy”, filmu z roku 1960, w którym to zadebiutowała Pola. W tym czasie była studentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, ale przerwała te studia na rzecz szkoły filmowej w Łodzi. Była aktorką łodzkiego Teatru Powszechnego, a następnie warszawskiego. Obecnie Pola Raksa jest kojarzona głównie z roli w popularnym serialu „Czterej pancerni i pies”, gdzie zagrała sanitariuszkę Marusię. Ta kreacja przyniosła jej sławę, ale jednocześnie zaszufladkowała ją, bowiem od tej chwili była kojarzona wyłącznie z występem w tym serialu.

Pola Raksa zaprzestała występów w latach 80., a w 1993 roku zagrała w „Uprowadzeniu Agaty”, co było jej definitywnym odejściem od aktorstwa. W czasie swojej kariery unikała dziennikarzy, nie mówiła o swoim prywatnym życiu.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]