Aktualności Obraz  newsa 16218 Dodano 04.05.2019

Polacy w Ułan Ude – Reportaż z Buriacji na Syberii

Potomkowie polskich zesłańców w Buriacji, zamieszkiwanej w dużej części przez ludność mongolską nie zatracili swej tożsamości. Doszło do integracji, która stanowi dziś wyjątkową grupę Polonii. Jak ona wygląda, można zobaczyć w naszym filmie pt: „Polacy w Ułan Ude”.

W Buriacji położonej Syberii przy granicy z Mongolią można odnaleźć wiele polskich śladów. Od XVIII wieku żyje tu ogromna grupa naszych rodaków, potomków zesłańców, którzy po wielkich narodowych zesłaniach skazywani byli na wieloletni pobyt na Zabajkalu. Część z nich po odbyciu kary nie powróciła do ojczyzny. Założyli tu rodziny i wtopili się w miejscową społeczność.

Największe skupisko naszych rodaków znajduje się w stolicy republiki Ułan Ude. dziś to prawie 400-tysięczne miasto. Przodkowie Buriatów przywędrowali tutaj ponad tysiąc lat temu z Mongolii i Turcji. Na początku XVIII wieku włączono tę ziemię do państwa moskiewskiego. Pojawili się Rosjanie, którzy umocnili swoje wpływy podczas budowy kolei transsyberyjskiej.

Na terenie Buriacji zamieszkuje ponad 100 różnych narodowości. Wśród wielokulturowego społeczeństwa nasi rodacy czują się bardzo dobrze. Minęły czasy, kiedy musieli ukrywać swoje pochodzenie. Dzisiaj są widoczni i szanowani przez buriackich sąsiadów. Łączy ich katolicki kościół, który odrodził się po latach prześladowań i represji. Skupieni są wokół założonej 25 lat temu Autonomii Polskiej „Nadzieja”.

 

 

Na rumuńskiej Bukowinie znajdują się trzy polskie wsie założone przez Polaków 180 lat temu. Odwiedziliśmy ich w Pleszy, Pojana Mikuli oraz Nowym Solońcu. Do dziś w tych wsiach żyją prawie sami krajanie, niestety część z nich, szczególnie osoby starsze żyją w strasznej biedzie.  Na naszym portalu znajdą Państwo więcej informacji o akcji i oczywiście zachęcamy do wsparcia, przed nami ponad 2000 kilometrów. Planujemy wyruszyć z pomocą na przełomie maja i czerwca.

    Zbiórka na portalu zrzutka.pl [Kliknij]

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]