Aktualności Obraz  newsa 12338 Dodano 09.05.2018

Polska telewizja powraca na Litwę

Od środy 9 maja polskie kanały telewizyjne ponownie odbierane są na Litwie. Mieszkańcy Wilna i okolicznych rejonów mogą oglądać TVP Info, TVP Polonia, TVP Historia, Nuta.TV oraz Power TV.

Od 1994 roku na Litwę docierał jedynie sygnał TVP Polonia. Teraz oferta dla mieszkających tam Polaków będzie znacznie bogatsza. Nowe kanały dostępne są po ponownym zeskanowaniu programów telewizyjnych. Ich sygnał dociera do Wilna oraz rejonów: wileńskiego, solecznickiego, święciańskiego i szyrwinckiego.

Symbolicznego włączenia polskich kanałów dokonał premier Litwy Saulius Skvernelis i ambasador Polski na Litwie Urszula Doroszewska. Uroczystość odbyła się na wileńskiej Wieży Telewizyjnej. Rząd litewski na ten projekt przeznaczać ma około 350 tys. euro rocznie.

„Z ogromną satysfakcją przyjmujemy rozpoczęcie retransmisji na terytorium Litwy pięciu poslkich kanałów telewizyjnych. Jest to bardzo ważne wydarzenie. W mojej ocenie stanowi ono wyraźne potwierdzenie, że dzięku umiejętnej współpracy polsko-litewskiej możemy skutecznie realizować projekty o kluczowym znaczeniu dla naszych stosunków bilateralnych. Projekt ten jest jednocześnie odpowiedzią na podnoszone przez mieszkających na Liwie Polaków postulaty zwiększenia dostępu do polskich mediów – do wiadomości z Polski i ze świata, informacji na temat historii i kultury, a także polskiej muzyki” – powiedziała ambasador RP na Litwie Urszula Doroszewska.

Źródło: zw.lt / wilno.msz.gov.pl

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]