Aktualności Obraz  newsa 16020 Dodano 30.03.2019

Pomorze łaknie Kresów?, prelekcja w Świdwinie

Od dziesięciu lat młodzi Dolnoślązacy w każde wakacje wyjeżdżają by ratować polskie cmentarze na dawnych Kresach RP. Jednak Kresy to nie tylko cmentarze i przeszłość, ale żyjący do dziś tam Rodacy i szereg inicjatyw z nimi związanymi. Zostaliśmy zaproszeni do Świdwina, by opowiedzieć o tym co robimy na rzecz Kresów. Czy Pomorze również wyruszy na wschód? W lipcu odbędzie się jubileuszowa, 10 edycja akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” obejmie 150 miejscowości za wschodnią granicą.

Dolny Śląsk z Pomorzem mają wspólny kresowy mianownik, stanowią one tzw, „Ziemie Odzyskane”, na których osiedlili się Polacy wypędzeni z ziem wschodnich II RP po II wojnie światowej. Do tej pory w ramach akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, odrestaurowaliśmy ponad 100 tysięcy polskich mogił, które przez lata ulegały zatraceniu. Nasza akcja zrodziła się na Dolnym Śląsku, w której uczestniczy również Opolszczyzna. W poniedziałek 18 marca w Świdwinie, odbył się wykład pt: „Nie tylko o cmentarzach na Kresach”, autorstwa Artura Sułkowskiego.

Po raz pierwszy zawitaliśmy na Pomorzu w Świdwinie. Zostaliśmy zaproszeni przez dyrekcję do Zespołu Szkół Wiejskich, Centrum Kształcenia Praktycznego im. Stefana Żeromskiego. Dla uczniów temat kresów był zaskoczeniem, gdyż wielu z nich nie zdawało sobie sprawy skąd pochodzą ich dziadowie, i co to są te „Kresy”. Wykład przedstawiał historię kresów, dzisiejszą genealogię kresową, przekrój działań pro kresowych i pro polonijnych realizowanych przez Fundację Studio Wschód.

W prelekcji uczestniczył Ksiądz Biskup Krzysztof Włodarczyk z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, co jest tym ważniejsze, że na filarze szkolnym i kościelnym z powodzeniem w głównej mierze zrodziła się akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” na Dolnym Śląsku.

 

W wyniku tejże wizyty zrodził się pomysł kolejnej inicjatywy o nazwie „Kresowa Szkoła”. Zapraszamy szkoły oraz instytucje, które zechciałyby zorganizować prelekcję kresową o kontakt z nami.

Kontakt w sprawie prelekcji Kresowych (Kresowa Szkoła):

Artur Sułkowski – Studio Wschód

 artursulkowski47@gmail.com

 

Poniżej galeria zdjęć z wizyty w Świdwinie:

Zobacz również:

Akcja „Złotówka na Kresy”: apel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

To od ciebie zależy, czy damy radę kontynuować naszą misję na Kresach.

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]