Aktualności Obraz  newsa 12251 Dodano 03.05.2018

Poszukiwania danych legionisty poległego pod Niżniowem w 1920 roku

Stulecie odzyskanie przez Polskę niepodległości mobilizuje nas do upamiętniania miejsc spoczynku polskich bohaterów, którzy w różnych latach oddali życie za ojczyznę. W 1920 roku, podczas wojny polsko-bolszewickiej, wojenne zmagania nie ominęły miejscowości Niżniów w woj. stanisławowskim. Ostatnią pamiątką stoczonych tam walk jest mogiła polskich legionistów. Uratowana przez miejscowych tablica jest mocno zniszczona i nie można z niej odczytać nazwiska jednego z żołnierzy. Poszukujemy jego danych, bo chcemy odnowić miejsce spoczynku bohaterów.

Niżniów, położony w rejonie tłumackim, to niezwykle interesująca miejscowość. Niewielka dziś wieś, kryje wiele tajemnic i śladów polskości. Wśród nich znajduje się zrujnowany polski cmentarz. Od 3 lat porządkujemy go w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W zeszłym roku udało się podnieść i skleić kilka nagrobków.

Obecnie nasze zainteresowanie budzi przede wszystkim mogiła dwóch legionistów, którzy polegli w walkach z bolszewikami 28 sierpnia 1920 roku. Kilka lat temu miejscowy radny odnalazł w ziemi tablicę nagrobną z tej mogiły. Nie zachowała się ona w całości, przez co nie jesteśmy w stanie określić nazwiska drugiego z żołnierzy.

Pierwszy pochowany to Teodor Berg, zaś drugi to ….ejczak Adam. Początek nazwiska pozostaje dla nas tajemnicą.

Jeśli ktokolwiek posiada informację na ten temat, prosimy o kontakt: mpoozkompania@gmail.com

W kwietniu bieżącego roku nasi wolontariusze spotkali się w Niżniowie z radnym powiatu tłumackiego Dmytro Romanyszynem i sołtysem Niżniowa Lesią Kowaliuk. Wyrazili oni zgodę na wyremontowanie pomnika legionistów oraz polskiego cmentarza.

Zdjęcia pomnika z kwietnia 2018 roku (wizyta wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w Niżniowie)

Zdjęcia z prac porządkowych w lipcu 2017 roku:

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]