Aktualności Obraz  newsa 15999 Dodano 26.03.2019

Program „Wschód”: Chrzciny w Mościskach

Kolejny odcinek programu „Wschód” opowiada o pierwszym awangardowym wydarzeniu, jakim były chrzciny na Kresach, gdzie ojcem chrzestnym został Artur Sułkowski, jeden z naszych wieloletnich działaczy Studia Wschód. Odcinek jest zwieńczeniem pewnego rozdziału pomocy dla wielodzietnej rodziny Państwa Barnusiów. Od przypadkowego poznania, poprzez  wieloletnią pomoc, aż po chrzciny. Chrzciny, które wymownie cementują więź między Polakami w Polsce, a Polakami na Kresach.

Każdego roku z pierwszym powiewem nadchodzącej wiosny zbliża się czas intensyfikacji kresowych wyjazdów, w lipcu czeka nas kolejna już 10 edycja akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia., bez której w wielu przypadkach,  nie byłoby późniejszych fascynacji polskimi Kresami i zaangażowania w liczne przedsięwzięcia na wschodzie przez dolnośląską młodzież. To także czas szerszego rozwijania działań prowadzonych przez krajowe organizacje podtrzymujące kresową pamięć i wspierające naszych kresowych Rodaków w ich niezłomnym trwaniu na ziemi ojców.  W ramach naszej ostatniej Marcowej Akcji Kresowej zmierzającej z pomocą charytatywną do Mościsk i w okolice Podhajców. Wizyta krótka, lecz intensywna, z przygotowaniem materiałów telewizyjnych i radiowych.

 

A zasadniczy powód przyjazdu nie byle jaki, otóż, nasz dobry znajomy z letnich jampolskich wypraw w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, Artur Sułkowski, po raz pierwszy w swoim życiu miał dostąpić zaszczytu wejścia w rolę  ojca chrzestnego, i to właśnie na Kresach. Niejednokrotnie wspierana i odwiedzana przez nas rodzina państwa Barnusiów z Mościsk w zeszłym roku zaproponowała by Artur został ojcem chrzestnym, najmłodszej, już dziesiątej ich pociechy – Bogdana. Lecz jak to w życiu, tak i podczas tego wyjazdu, radosne mieszało się ze smutnym. Jednym z etapów naszej podróży miała był wizyta u 89-letniej Polki, pani Weroniki mieszkającej w Białokrynicy pod Podhajcami, gdzie kilkukrotnie z pomocą charytatywną bywali już nasi dolnośląscy przyjaciele. Niestety, okazało się, że nasza Rodaczka zmarła w listopadzie 2018 r. Zaduma drogi powrotnej ustąpiła na drugi dzień atmosferze nadchodzących chrzcin. Tak to trwa kresowa „sztafeta pokoleń”. Podczas wyprawy, będąc przejazdem także w Korościatynie, udaliśmy się na miejscowy cmentarz. Tam, na wzniesieniu w pobliżu miasteczka oddaliśmy hołd 156 Polakom zamordowanym przez OUN-UPA w końcu lutego 1944 r.

Zobacz również:

Akcja „Złotówka na Kresy”: apel Dolnośląskiego Kuratora Oświaty

W hołdzie pomordowanym Polakom przez OUN-UPA w Korościatynie

Odeszła Weronika Szyroka, 88-letnia Polka z Białokrynicy na Kresach

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

To od ciebie zależy, czy damy radę kontynuować naszą misję na Kresach.

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]