Aktualności Obraz  newsa 14491 Dodano 24.09.2018

Program „Wschód”: Polskie Termopile

Tym razem w programie „Wschód” reportaż z uroczystości upamiętniających bitwę pod Zadwórzem, określaną polskimi Termopilami. 17 sierpnia 1920 roku 330, w większości bardzo młodych żołnierzy-ochotników, stawiło czoła kilkutysięcznej 1. Armii Konnej Budionnego. Dzięki 11-godzinnej heroicznej batalii udało się udaremnić plany bolszewików, czyli przełamanie polskiej obrony i szybkie zajęcie Lwowa.

Niewątpliwie ten bohaterski czyn miał wpływ na przebieg całej wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. Polskie orlęta poświeciły najcenniejszy dar jaki posiada każdy człowiek, czyli życie. Przeżyło tylko 12 z 330 obrońców. Rozwścieczeni bolszewicy zmasakrowali i sprofanowali ciała poległych do tego stopnia, że tylko nielicznych udało się zidentyfikować. W uroczystościach po raz pierwszy udział wzięła Kompania Honorowa Wojska Polskiego. Byli też przedstawiciele władz państwowych, konsularnych, ale przede wszystkich weterani walk o niepodległość Polski, harcerze, młodzi piłkarze Pogoni Lwów, Strzelcy ze Lwowa i Rzeszowa, a nawet nasz rodak z Hiszpanii… Mogliśmy porozmawiać z uczestnikami Powstania Warszawskiego czy też operacji Ostra Brama z Wilna. Nie kryli wzruszenia ale również i zadowolenia z możliwości przyjazdu do Lwowa i Zadwórza. Walczyli za ojczyznę w innych miastach, jednak powtarzali, że Lwów jest dla nich wyjątkowym miejscem.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]