Aktualności Obraz  newsa 15537 Dodano 04.01.2019

Program „Wschód”: Spadkobiercy Pierwszej Rzeczypospolitej (Tulczyn)

Niewielki Tulczyn na ziemi winnickiej był w czasach I Rzeczypospolitej był znanym w Europie ośrodkiem kultury. Jeden z najbogatszych polskich magnatów, Stanisław Szczęsny Potocki, wybudował tutaj potężną rezydencję, porównywaną do francuskiego Wersalu.

Zgromadził najcenniejszą kolekcję gobelinów, zbiór obrazów najwybitniejszych europejskich malarzy i największą na Kresach bibliotekę. Kiedy Rosjanie przejęli posiadłość, wszystkie cenne przedmioty zostały wywiezione i rozgrabione. Sam Stanisław Szczęsny Potocki, jeden z przywódców Konfederacji Targowickiej, zawiązanej w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II w 1792 roku, został uznany za zdrajcę. Jego imię nawet po latach budzi w małym podolskim miasteczku sporo emocji. Wokół Tulczyna, w leśnych osadach, żyją jeszcze nasi rodacy, potomkowie podolskiej szlachty. Najczęściej jednak nie znają już ojczystego języka, ale zachowali wiarę przodków i poczucie przynależności do naszego narodu.

 

 

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

 

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]