Aktualności Obraz  newsa 15910 Dodano 03.03.2019

Program „Wschód”: Strażnicy Huty

28 lutego 1944 roku została unicestwiona wieś Huta Pieniacka przez SS Galizien oraz UPA wspieraną przez okoliczną czerń. W przeciągu rzezi trwającej kilka godzin zginęło 868 Polaków. Ukraińcy zamordowali też Żydów, którym Polacy udzielili schronienia. Co roku do Huty przyjeżdżają ocalali i ich potomkowie aby uczcić pamięć zamordowanych. Huta Pieniacka bywa dziś miejscem prowokacji ze strony ukraińskiej, która niezmiennie stara się zafałszować historię. Najnowszy odcinek programu „Wschód” przedstawia tegoroczne uroczystości w Hucie oraz historię ocalałych Polaków.

Od 2015 roku w Hucie znajduje się pomnik upamiętniających pomordowanych Polaków, wielokrotnie był dewastowany, nawet przy użyciu materiałów wybuchowych. Mimo to, odbywają się tam coroczne uroczystości na które przyjeżdżają osoby z Polski. Po wojnie byli mieszkańcy Huty Pieniackiej zostali przesiedleni w okolice Wołowa i na Opolszczyznę.

 

 

Zobacz również nasze wcześniejsze reportaże z Huty Pieniackiej:

…kto z was przeżyje, zmówcie Ojcze Nasz (Huta Pieniacka)

Spalona wieś przestała istnieć. Huta Pieniacka [galeria]

Wspomnienie o Hucie Pieniackiej

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]