Aktualności Obraz  newsa 12607 Dodano 28.06.2018

Program „Wschód”: U Rodaków na Bukowinie (Nowy Sołoniec, Plesza, Pojana Mikuli)

Kilka tysięcy naszych Rodaków żyje dziś na południowej Bukowinie, która poz zakończeniu I wojny światowej znalazła się w granicach państwa rumuńskiego. Ich przodkowie, Górale Czadeccy, przybyli tutaj z Galicji ponad 180 lat temu w poszukiwaniu ziemi i lepszego bytu.

Zamieszkali w dolinie rzeki Sołoniec, w pobliżu Suczawy. Od austro-węgierskiego rządu otrzymali pozwolenie na wykarczowanie bukowych lasów i zbudowanie domów. W niewielkiej odległości powstały trzy osady: Nowy Sołoniec, Plesza i Pojana Mikuli. Przez dziesiątki lat polskie wsie na Bukowinie rozwijały się i bogaciły. Przybywało mieszkańców. Aż do zakończenia II wojny światowej, kiedy wielu ludzi straciło dorobek całego życia. Niepewni swojego losu, zdecydowali się na powrót do macierzy. Podzieliły się rodziny, odjechali od siebie najbliżsi. Ci, którzy pozostali, nie zatracili polskiego ducha, choć w powojennej rumuńskiej rzeczywistości nie łatwo było przyznawać się do korzeni. Dzisiaj czują się silni na tym skrawku Bukowiny, ponieważ mogą liczyć na wsparcie i pomoc z ojczyzny przodków.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]