Aktualności Obraz  newsa 14095 Dodano 03.09.2018

Program „Wschód”: Wieczni tułacze

Kolejny odcinek kresowego programu „Wschód”, realizowanego przez redaktor Grażynę Orłowską-Sondej i jej ekipę telewizyjną. Tym razem w podróż do Kazachstanu (Ałtajski Kraj) i na Ukrainę (Dawidkowce oraz Cucyłów) udała się z nami Jadwiga Horanin z Dzierżoniowa, gotowa odkrywać historię swojej rodziny.

Ponad 70 lat temu, po zakończeniu II wojny światowej, do Polski przybyło tysiące mieszkańców Kresów Wschodnich. Osiedlali się na tak zwanych Ziemiach Odzyskanych, najczęściej na Dolnym Śląsku, w okolicach Zielonej Góry, Gdańska, Szczecina i Opola. Spora część naszych Rodaków powróciła z Syberii.

To ofiary stalinowskich represji i masowych wywózek, z których największa miejsce miała 10 lutego 1940 roku. W czasie tej wojennej zawieruchy rozdzieliły się rodziny, pogubili się najbliżsi. Wielu z nich do dzisiaj nie potrafiło się odnaleźć. Wyrzuceni ze swoich domów, zgnębieni i wystraszeni Kresowianie chcieli zapomnieć o tej ziemi, na której spotkało ich tyle zła. Ale dorosły kolejne pokolenia, ciekawe swoich korzeni, gotowe do odkrywania rodzinnych historii.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]