Aktualności Obraz  newsa 10490 Dodano 10.10.2017

Przemyślany i Świrz: relacja z akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Relacja z wyjazdu na Kresy 710 drużyny wędrowniczej KEDYW im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego w Legnicy, która w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” porządkowała cmentarze w Przemyślanach oraz Świrzu.

W każdej z tych miejscowości konieczne było wykoszenie trawy, zaś drugą najważniejszą czynnością okazało się odgarnięcie bluszczu, wycięcie większych zarośli, a także odrastających gałęzi drzew. Ważnym elementem naszej pracy było odkopywanie zasypanej części nagrobków i ich czyszczenie, a zwieńczeniem naszych wysiłków odmalowanie liter i tablic nagrobnych.

Na cmentarzu przemyślańskim pomocny okazał się Lupka – członek tamtejszej parafii, w której mieliśmy przyjemność gościć. Pomagał on przy wywożeniu trawy, gałęzi itp. , a także przy ich wycinaniu. Poznaliśmy również panią Irenę, dzięki której dowiedzieliśmy się o historii i położeniu wielu polskich nagrobków. Niestety wiele z nich nie posiadało tablic nagrobnych, gdyż zostały one skradzione lub zniszczone. W porządkach na drugim cmentarzu z pomocą przyszła rodzina, a także kilkoro dzieci z okolicznych domów. Dzięki nim wiele czynności zostało przyspieszonych m.in. grabienie, wycinanie części większych krzewów i gałęzi, czy oczyszczanie nagrobków. Nie rzadko częstowali nas domowymi sokami i przekąskami podczas pracy, co wywoływało uśmiech na twarzach członków naszej grupy.

3

7

9

10

12

13

14

21

25

30

31

32

33

37

38

39

40

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]