Wydarzenia Obraz  newsa 23955 Dodano 28.09.2022

Rocznica kapitulacji Warszawy

83 lata temu, 28 września 1939 roku, polska stolica poddała się po prawie trzech tygodniach obrony.

X26 września podczas posiedzenia Komitetu Obywatelskiego z udziałem przedstawicieli Dowództwa Obrony Warszawy przeważyły głosy, że dalsza obrona, ze względu na ciężkie położenie ludności cywilnej i brak amunicji, jest bezcelowa. Generał Tadeusz Kutrzeba wraz z pułkownikiem Aleksandrem Pragłowskim udali się dzień później na Okęcie, do siedziby sztabu niemieckiej 8 Armii.

Zawarto rozejm, walki przerwano około godz. 14:00. Dalsze rozmowy odbywały się z udziałem prezydenta stolicy Stefana Starzyńskiego, omawiane były kwestie przejęcia miasta przez administrację niemiecką. Podpisanie aktu kapitulacji odbyło się 28 września o godz. 13:00 przez gen. Kutrzebę, jako przedstawiciela dowództwa Armii „Warszawa”, oraz generała Johannesa Blaskowitza, dowodzącego 8 Armią. Wojsko Polskie miało wieczorem następnego dnia zacząć opuszczać miasto po złożeniu broni i amunicji.

XWładze polskie zostały zobowiązane do ochrony budynków użyteczności publicznej, rozebrania barykad, ugaszenia pożarów, rozbrojenia ludności, uruchomienia administracji, urzędów i placówek handlowych, wprowadzenia zakazu działalności politycznej oraz wskazania 12 zakładników w celu „zabezpieczenia przed aktami sabotażu“.

Dowodzący obroną stolicy generał Juliusz Rómmel podał do wiadomości treść kapitulacji i jej warunki w odezwie z 29 września, co było rozkazem do wymarszu polskich żołnierzy do niemieckiej niewoli. Wehrmacht zaczął wkraczać do Warszawy następnego dnia.

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod