Aktualności Obraz  newsa 18376 Dodano 03.11.2019

SPnr 2 w Wołowie porządkuje Cmentarze w Komarnie i Palikrowach. (MPOOZ 2019)

W tym roku  nasza szkoła po raz czwarty wzięła udział w akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”. W tym roku młodzi wolontariusze porządkowali cmentarze
w Komarnie i Palikrowach. W skład naszej grupy wchodzili obecni uczniowie naszej szkoły:  Magdalena Stec, Bartłomiej Stec, Róża Paszczyńska, Martyna Zioła oraz absolwenci: Hubert Bała, Kamil Bułka.

Nasza wakacyjna wyprawa rozpoczęła się w dniu 8.07.2019 r. pod Urzędem Marszałkowskim, gdzie nastąpiło uroczyste pożegnanie grup wjeżdżających na Ukrainę.
Podróż przebiegła bez zakłóceń, granicę udało się nam pokonać dość szybko J więc o godzinie 9.00 byliśmy już w Komarnie. Do godziny 12.00 zakwaterowaliśmy się w hotelu, zorganizowaliśmy posiłki i spotkaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z Komarna.

Po 12.00 skierowaliśmy się ku cmentarzowi. Teren przy kaplicy cmentarnej był skoszony, jednak pozostały obszar był zarośnięty trawą, krzakami, akacjami oraz w wielu miejscach zgniłą trawa, którą wykoszono dla krów ale potem pozostawioną na miejscu.
Z wielkim zapałem przystąpiliśmy do pracy. W pierwszej kolejności pozbieraliśmy wypalone znicze ( z ubiegłego roku J), zgniłą trawę oraz zajęliśmy się karczowaniem akacji. Do tego wszystkiego okazało się, że Komarno nawiedziły wielkie wichury i na terenie cmentarza leżało kilka powalonych drzew. Dzięki posiadanej pile udało nam się je pociąć na mniejsze kawałki, które zostały zabrane przez naszych polskich przyjaciół na opał.
Wszyscy wolontariusze pracowali z wielkim zaangażowaniem, na  swoich możliwości, wkładali mnóstwo sił i energii, aby doprowadzić cmentarz do jak najlepszego stanu.

W piątek 12.07 – dzień wolny od pracy – udaliśmy się do Lwowa i tam zwiedziliśmy m.in. Cmentarz Łyczakowski, Rynek, Kaplicę Ormiańską. Po raz kolejny przeżyliśmy niezwykłe wzruszenie, do którego przyczyniła się świadomość, że stąpamy po śladach naszych przodków. Po południu przyjechaliśmy do Brodów. Tam spotkaliśmy się z grupą uczniów i nauczycieli z tamtejszego gimnazjum, którzy w czerwcu gościli w Wołowie. Nasi przyjaciele przygotowali dla nas biesiadę na miejskich terenach rekreacyjnych. Dyrektor gimnazjum p. Ruslan Szyszka zapewnił nam nocleg w akademiku college nauczycielskiego. Dzięki temu z samego rana mogliśmy się udać na cmentarz w Palikrowach. Po przyjeździe udaliśmy się do polskich rodzin i przekazaliśmy dary, odzież, słodycze. Po jakimś czasie od rozpoczęcia pracy na cmentarzu dołączyli do nas rodacy z Palikrów. Prace na cmentarzu polegały na wykoszeniu trawy, spaleniu jej, uporządkowaniu terenu przy pomnikach. Trzeba przyznać, że mieszkańcy dbają w miarę swoich możliwości o swój cmentarz, choć zdarzyło się, że malując pomniki niszczyli napisy na nich lub sprawiali, że nie były one czytelne.
Po zakończeniu prac ponownie spotkaliśmy się z Polakami. Dzieci miały okazję usłyszeć prawdziwą historię o wydarzeniach z marca 1944 r. z ust tych, którzy to przeżyli. Wywarło to na nich olbrzymie wrażenie i z pewnością nigdy o tym nie zapomną.

Ale nie samą pracą człowiek żyje. W niedzielę wolontariusze zwiedzili klasztor
w Podkamieniu, zamek w Olesku oraz zamek i miasto Żółkiew. Staraliśmy się wykorzystać każdą wolną chwilę aby poznać na „własnej skórze” historię Polski.
Po powrocie do Komarna ponownie ruszyliśmy do pracy na cmentarzu. W mojej ocenie udało się nam wykonać bardzo dużo, bardzo dobrej pracy. Ocenę pozostawiam naszym rodakom z Komarna tj. pani Natalii, p. Annie, które przez cały nasz pobyt  przygotowywały dla naszej grupy drugie śniadanie, które spożywaliśmy na cmentarzu.
Na zakończenie pobytu zanieśliśmy do naszych przyjaciół zakupione przez nas: środki czystości, odzież, art. spożywcze. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie spotkamy się w komplecie. Wszyscy wolontariusze deklarowali w trakcie powrotu do ojczyzny, że już nie mogą się doczekać kolejnego wyjazdu.

Opiekun grupy: Ewa Niebrzydowska
nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 2
im. Orląt Lwowskich w Wołowie

zdjęcia z cmentarza w Komarnie :

Zdjęcia z cmentarza w Palikrowach :

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]