Wydarzenia Obraz  newsa 18575 Dodano 18.12.2019

Spotkanie wigilijne z Polonią i Repatriantami

We wtorek uczestniczyliśmy w Warszawie na spotkaniu wigilijnym organizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Obecni byli przedstawiciele najwyższych urzędów państwowych. Wydarzenie było szczególne bo o zasięgu ponad kontynentalnym, oprócz kresowian i repatriantów byli obecni przedstawiciele Polonii  z Brazylii, Wenezueli, Peru oraz innych krajów. Na spotkaniu symbolicznie Polacy z Polonią wymienili się życzeniami bożonarodzeniowymi i noworocznymi na całym świecie.

Po za granicami Rzeczypospolitej żyje ponad 20 milionów Polaków i Polonii, co stanowi aż połowę Polaków mieszkających w Polsce. Tym samym określa ogrom powinności i zadań jakie stoją zarówno przed instytucjami państwowymi oraz organizacjami pozarządowymi. W utrzymaniu, rozwoju i popularyzacji polskiej kultury i dziedzictwa niezwykle ważna jest współpraca państwowych instytucji z fundacjami i stowarzyszeniami. Są takie wydarzenia i sprawy w których wszyscy „gramy” do przysłowiowej jednej bramki. Taką ważną ideą jest łączność między Polakami a Polonią w kraju i na świecie. Tak jak w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości.

 

Uroczyste wydarzenie miało miejsce w Villi Foksal. W trakcie spotkania wigilijnego byli obecni Polacy praktycznie ze wszystkich zakątków świata łącznie 150 gości. My jako Fundacja Studio Wschód oraz akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” reprezentowaliśmy zarówno kresową wspólnotę i nasze działania na Ukrainie. Jak i Dolny Śląsk ten piastowski jak i pamiętający o swym wschodnim- kresowym rodowodzie. Nasz udział w spotkaniu był możliwy dzięki gospodarz wydarzenia Dyrektor Departamentu Współpracy z Polakami i Polonią za granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych Iwonie Kozłowskiej, osoby dla nas szczególnie ważnej, która od wielu lat udziela nam nieocenionej pomocy, dzięki której możemy realizować działania na wschodzie na szeroką skalę.

 

Na spotkaniu był obecny wiceminister MSZ Szymon Szynkowski Vel Sęk, który określił działania ministerstwa na rzecz Polaków i Polonii. A także postępujące przyśpieszenie procesu repatriacji, w tym roku do Polski powróciło ponad 800 osób podczas gdy parę lat temu ilości powracających do kraju wahały się w okolicach dwustu repatriantów. Wiceszef polskiej dyplomacji nakreślił wzmożone włączenie się w system repatriacyjny takich podmiotów jak Polska Giełda Papierów Wartościowych czy Polskich Lini Lotniczych – Lot. Co ma przełożenie również na jakość systemu adaptacyjnego repatriantów. Rodakom których należy sprowadzić do ojczyzny, oprócz honorów na miejscu należy zapewnić jak najbardziej odpowiednie i godne warunki. By ojczyzna do której wracają była wyśnioną Polską szklanych domów jaką znamy z „Przedwiośnia”.

W trakcie naszych lipcowych prac na kresowych cmentarzach, do równej pracy z młodzieżą przez 10 dni dołączył Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Co dla nas jest ewenementem, gdyż pracowali na cmentarzach już radni, wójtowie i burmistrzowie, lecz minister po raz pierwszy. Cieszy nas fakt widząc, że przedstawiciele najwyższych władz państwowych wspierają nasze działania na Kresach i dołączają osobiście do naszych wypraw z szczerego serca, ramię w ramię ratując od zapomnienia zdewastowane polskie cmentarze za wschodnią granicą. Minister Andrzej Dera przybył na spotkanie specjalnie by się z nami spotkać.

Gościom administracji państwowej oraz Polakom i Polonii z całego świata naszą akcję zaprezentowała założycielka Studia Wschód i Prezes Fundacji Studio Wschód – Grażyna Orłowska Sondej.

Jakie  pozostałe walory mają nasze działania zaprezentowali wieloletni nasi wolontariusze Bożena – Sołek Muzyka oraz Artur Sułkowski, którzy przekazali ikony Matki Boskiej Żałobnej wykonane przez Sandrę Fidurską z Jugowa dla Dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą Iwony Kozłowskiej oraz wiceministra MSZ Szymona Szynkowskiego Vel Sęk.

W trakcie oficjalnej części spotkania mieliśmy zaszczyt przedstawić naszą akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” i film z tegorocznej akcji na Ukrainie oraz Kazachstanie. Dla wielu fakt, że ponad 1000 uczniów od 10 lat wyrusza by przez prawie dwa tygodnie ratować w lipcowej spiekocie charytatywnie zapomniane polskie mogiły w 150 miejscowościach na Ukrainie było nie lada zaskoczeniem dla Polonii z całego świata. Kto wie może kiedyś tak jak teraz działamy na dawnych Kresach, Syberii i Kazachstanie, naszą akcją obejmiemy cały glob?, Czemu nie? chcieć to móc.

Po oficjalnej części przybyli goście przystąpili do dzielenia się opłatkiem i kolędowania, kolędowanie nie może się obyć bez rodzimego folkloru jaki reprezentował zespół ludowy Górali Czadeckich „Dolina Seretu” z Tereblecza na Bukowinie.

 

Generał Władysław Anders w momencie obejmowania dowództwa tworzonego legendarnego II Korpusu na wschodzie, składającego się z Polaków wywiezionych na Syberię, którzy nie załamali się po klęsce wrześniowej, wywózce i utraty niepodległości, rzekł uniwersalne do dziś słowa:

”Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski.”

Tym bardziej  słowa te winne być aktualne w okresie rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i przyszłego Nowego Roku, gdy rozpoczniemy już lata dwudzieste XXI wieku. Historia sprawiła, że do dziś jesteśmy rozproszeni po całym świecie. Winniśmy razem wspólnie jako społeczeństwo wywodzące się z jednego pnia jakim jest nasz polski rodowód łączyć się i zachowywać to co nas łączy i co przekażemy kolejnym pokoleniom Polaków w Polsce i za granicą, nasze dobro wspólne jakim jest Niepodległa Rzeczpospolita Polska.

Zdjęcia: Klaudia Bednarska

Tekst: Artur Sułkowski

Galeria zdjęć z wydarzenia: 

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod