Aktualności Obraz  newsa 10007 Dodano 18.09.2017

Światowy Dzień Sybiraka

17 września 2017 r. każdy  Polak powinien zatrzymać się na chwilę, odłożyć na bok bieżące sprawy i  zadumać się nad losem jaki musieli doświadczyć nasi rodacy wywożeni w bydlęcych wagonach na Syberię, na Ural i do Kazachstanu. W tym roku obchodzimy 78/ rocznicę napaści Rosji sowieckiej na nasz kraj. Konsekwencją tych wydarzeń było masowe wywożenie Polaków na stepy Kazachstanu i w tajgę syberyjską.

Członkowie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP w Jugowie spotkali się w Światowym Dniu Sybiraka z przedstawicielami Związku Sybiraków III RP Koło Nowa Ruda. Uroczystości rozpoczęły się Koncelebrowaną Mszą Św. pod przewodnictwem ks. dziekana Jerzego Kosa w Kościele p.w. Św.  Katarzyny Aleksandryjskiej w Jugowie. Mszę Św. w intencji Sybiraków uświetniły poczty sztandarowe: Związku Sybiraków III RP Koło Nowa Ruda  oraz Ochotniczej Straży Pożarnej Gminy Nowa Ruda.

Kolejnym punktem uroczystości było spotkanie zaproszonych gości w sali wiejskiej „Jugowianka”. Na spotkanie z Sybirakami na czele z panią Ireną Dąbek Prezesem Związku Sybiraków III RP Koło Nowa Ruda  przybyli: ks. Krzysztof Kaczmerek proboszcz parafii Jugów, Joanna Walaszczyk oraz Wojciech Kołodziej radni Powiatu Kłodzkiego, Andrzej Behan Przewodniczący Rady miejskiej w Nowej Rudzie, Marcin Antosik oraz Sławomir Karwowski radni Gminy Nowa Ruda, Bogdan Tarapacki,  Zenon Kowalczyk oraz Grzegorz Ścigacz członkowie Zarządu OSP w Jugowie, Kazimierz Łaba sołtys Jugowa, Alina Keplinger z-ca Dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Jugowie, Halina Borger Prezes Klubu Seniora ”Wrzos”, Anna Ścięgaj Przewodnicząca KGW Jugów, Marzena Oleksy- Sarysz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Jugowa oraz przedstawiciele tygodników lokalnych: „Noworudzianin”  i „Gazeta Noworudzka”.

Uroczystości w „Jugowiance” rozpoczęły się odśpiewaniem przez Sarę Mroczkowską Hymnu Sybiraków. Następnie pan  mgr Andrzej Behan wygłosił odczyt na temat „ Światowy Dzień Sybiraka upamiętnienie Polaków wywiezionych na Syberię, na Ural i do Kazachstanu”. Największym podziękowaniem dla pana Andrzeja Behana mogą być słowa wypowiedziane przez  Sybiraków, że słuchając odczytu widzieli w wyobraźni obrazy syberyjskiej przeszłości, że dzięki jego słowom wróciły w pamięci obrazy, które  już dawno się zatarły.

Kolejnym punktem jugowskich uroczystości było wystąpienie pani Ireny Dąbek Prezesa Związku Sybiraków III RP Koło Nowa Ruda. Pani Irena przypomniała historię tworzenia się  Związku Sybiraków III RP Koło Nowa Ruda oraz wyraziła wdzięczność i podziękowanie za to, że  już po raz drugi Sybiracy mogli uczestniczyć w uroczystościach zorganizowanych w Jugowie. Pani Irena Dąbek na ręce Zenona Kowalczyka i Bożeny Sołek- Muzyki przekazała książki o tematyce syberyjskiej traumy.  Pani Joanna Walaszczyk dyrektor biura poselskiego posła Michała Dworczyka przekazała na ręce pani Prezes życzenia dla Sybiraków od pana Michała Dworczyka  Sekretarza stanu  w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Ostatnim punktem jugowskich uroczystości, w Światowym Dniu Sybiraka, była prezentacja przygotowana przez Natalię Muzykę z pobytu wolontariuszy akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” w Wierszynie na Syberii. Licealistka zaprezentowała zdjęcia: z akcji sprzątania lokalnego cmentarza, z udziału w uroczystościach 105. rocznicy przybycia ostatnich osadników do Wierszyny oraz z  uroczystości koronacji, po raz pierwszy w Rosji, figury Matki Bożej z Fatimy. Na zakończenie spotkania w „Jugowiance”, w dniu 17 września 2017r.  zaproszeni goście wspólnie odśpiewali „Rotę”.

IMG-20170918-WA0002

IMG-20170918-WA0004

IMG-20170918-WA0006

IMG-20170918-WA0012

IMG-20170918-WA0016

IMG-20170918-WA0020

IMG-20170918-WA0021

IMG-20170918-WA0029

IMG-20170918-WA0032

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]