Aktualności Obraz  newsa 9023 Dodano 25.08.2017

Szokujące zachowanie młodzieży pod pomnikiem rotmistrza Pileckiego

To zdjęcie ma prawo szokować i trudno znaleźć słowa, które mogą opisać zachowanie sześciorga młodych ludzi z Wrocławia. Pod czego wpływem zbezcześcili pamięć o Witoldzie Pileckim, wielkim polskim bohaterze? Czy ktoś popełnił błąd w ich wychowaniu?  Na myśl przychodzą słowa „Takie będą Rzeczpospolite jak ich młodzieży chowanie”…

Pomnik ku pamięci rotmistrza Pileckiego, tak zwana „obrączka” (ze względu na swój kształt), znajduje się przy Promenadzie Staromiejskiej we Wrocławiu. Kwiaty są składane tutaj chociażby podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Nieopodal znajduje się inny ważny monument – Pomnik Ofiar Stalinizmu.

Witold Pilecki to bohater, który uznanie znajduje nie tylko w Polsce, ale również i poza jej granicami. Z podziwem wypowiadała się o nim m. in. prezydent Tajwanu, zaś „Raporty z Auschwitz” przetłumaczono na wiele języków, w tym chiński.

Co sprawiło, że młodzi ludzie postanowili zbezcześcić pamięć o nim? Czy to niewiedza? Nadmiar alkoholu? Złe wychowanie? A może wszystkiego po trochę? Ich bezmyślności dopełnia fakt, że zdjęcia dostało się do Internetu (chyba, że wrzucił je ktoś postronny, kto wówczas był świadkiem niegodziwego zachowania). I to jest jedyny pozytyw, bo być może dzięki reakcji internautów zrozumieją znaczenie swojego wybryku. Choć nie jest wykluczone, że sprawa trafi do prokuratury. Dwójkę z osób „pozujących” do zdjęcia już zidentyfikowano: to pracownicy lokalu „Bułka z Masłem” we Wrocławiu.

1

Właściciele restauracji wydali w tej sprawie oświadczenie:

W związku z zaistniałą sytuacją, która miała miejsce pod Pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego, właściciele i pracownicy lokalu Bułka z Masłem potępiają zachowanie swoich pracowników. Jest to sprzeczne z wyznawanymi przez nas wartościami. Przepraszamy wszystkie osoby, które poczuły się urażone.

Wobec pracowników zostaną wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne.

Wychowanie dzieci i młodzieży to sprawa niezwykle ważna. Pamiętajmy, by dawać im odpowiednie wzory i przykłady postępowania. Tak, by później tych wzorów nie bezcześcili.

Każdego roku, w naszej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia„, uczestniczy blisko tysiąc młodych osób. Wyjazd na Kresy, niełatwa praca na cmentarzach i spotkanie z rodakami sprawiają, że częstokroć szybciej dojrzewają i stają się innymi ludźmi. Pełnymi patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Bo „takie będą Rzeczpospolite jak ich dzieci chowanie”…

Rotmistrz Witold Pilecki, żołnierz niezłomny, ochotnik do Auschwitz, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, Powstania Warszawskiego, prawdziwy bohater i polski patriota. Był niewątpliwie jednym z najmężniejszych żołnierzy. Przez brytyjskiego historyka Michaela Foota uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi ruchu oporu podczas II wojny światowej. W chwilach największych cierpień pozostawał wierny swoim ideałom, nie dał się złamać Niemcom, Sowietom i ich marionetkom. Jego życie i postawa stanowią wspaniały wzór dla młodych Polaków, którzy nie doświadczyli czasów komunizmu. Bohaterowie pokroju Witolda Pileckiego dali swoim życiem wspaniały przykład patriotyzmu, z którego możemy czerpać garściami.

O rotmistrzu więcej przeczytasz w artykule: Witold Pilecki – wzór do naśladowania

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]