Aktualności Obraz  newsa 6591 Dodano 19.11.2016

Umorzono śledztwo w sprawie podmienienia tablic UPA w Przemyślu

Prokuratura Rejonowa w Przemyślu umorzyła postępowanie w sprawie podmienienia tablic, na grobach członków UPA. Do zdarzenia doszło w maju tego roku. Nieznani sprawcy usunęli tablice z nazwiskami – zamieszczając nową – mówiącą m. in. o bestialskich katach i banderowskich bandytach.

Prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie znieważenia miejsca pochówku. Śledczy zdecydowali się je umorzyć ze względu na nieustalenie osób, które dokonały podmiany tablic. O całym zdarzeniu zrobiło się głośno w maju bieżącego roku, gdy ukraińscy turyści przyjechali na cmentarz wojenny w Przemyślu (na osiedlu Pikulice). Wśród tej grupy miał znajdować się pracownik ukraińskiego odpowiednika IPN-u, którego zbulwersowały nowe napisy. A brzmiały one tak:

„W tym miejscu zostały pogrzebane szczątki banderowskich bandytów, bestialskich katów, oprawców niewinnych polskich kobiet i dzieci”.

Więcej o sprawie przeczytasz tutaj:

Pod Przemyślem zrekonstruowano groby banderowców. Nowe napisy mówią prawdę o katach i oprawcach

Policja usunęła z grobów banderowców tablice, które mówiły o ich zbrodniach

Na cmentarzu w Pikulicach spoczywa wielu ukraińskich żołnierzy. Przed „rekonstrukcją” na grobach części z nich widniały napisy „Powstańcom ukraińskim poległym za wolną Ukrainę 7 stycznia 1946 roku w Birczy” (plus imiona i nazwiska, daty urodzenia, czasem pseudonimy) w języku ukraińskim.

W Pikukicach spoczywają również ukraińscy żołnierze Symona Petlury, co do których działalności i mogił lokalni mieszkańcy nie mają żadnych zastrzeżeń. Zdaniem wielu, pozytywny stosunek Polaków do Petlury wykorzystywany jest przez środowiska ukraińskie, by gloryfikować banderowców.

Tablica w maju 2016 r., po zmianie przez niezidentyfikowane osoby:

2222233333-412x405

Źródło: nowiny24.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]