Aktualności Obraz  newsa 1503 Dodano 20.02.2016

Wiwat Król! Zygmunt II August na tronie

486 lat temu 9-letni Zygmunt August został koronowany na króla Polski. Był on ostatnim władcą z dynastii Jagiellonów. Lata jego panowania były czasem rozkwitu oraz potęgi I Rzeczpospolitej.

Zygmunt II August był synem Zygmunta I Starego i Bony Sforzy. Największym sukcesem ostatniego z Jagiellonów było połączenie Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. 4 lipca 1569 podpisano Unię Lubelską, a na jej mocy powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów.

Poland_and_Lithuania_in_1561

Zygmunt II August, mimo początkowego sprzeciwu, poprał szlachecki ruch egzekucyjny. Zdołał przyłączyć do Polski Inflanty. Lata panowania Zygmunta II Augusta i jego ojca Zygmunta Starego nazywane są ,,Złotym Wiekiem”. Za panowania Zygmunta II Augusta miał miejsce rozkwit literatury i sztuki renesansowej. Władca nie pozostawił męskiego potomka. Po jego śmierci zorganizowano pierwszą wolną elekcję. Dzięki niej królem został Henryk Walezy.

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]