Aktualności Obraz  newsa 1275 Dodano 15.02.2016

Wizyta na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach [galeria]

Cmentarz Wojskowy na Powązkach w Warszawie to bardzo ważne miejsce dla polskiej historii. Spoczywa tutaj wielu żołnierzy, którzy oddali życie w walce za ojczyznę, m. in. podczas wojny polsko-bolszewickiej, powstań narodowych czy kampanii wrześniowej. W obrębie nekropolii znajduje się również Kwatera na Łączce, gdzie komunistyczne władze w bezimiennych grobach chowali bohaterów polskiego podziemia, skazywanych na śmierć po sfingowanych procesach. Dziś trwają tam prace ekshumacyjne.

Cmentarze wojskowe pokazują, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Pobudzają również do refleksji i ugruntowują w społeczeństwie patriotyczne postawy oraz przypominają o trudnej historii narodu. Są ponadto wyrazem podziękowania i uznania wobec tych, którzy dla za wolną ojczyznę zapłacili najwyższą cenę.

Akcja Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia od kilku już lat opiekuje się wieloma polskimi nekropoliami na Ukrainie. Są one najczęściej w bardzo złym stanie i wymagają mnóstwa wysiłku, by przywrócić im normalność lub uchronić je od likwidacji.

Od 2010 roku porządkowaliśmy mogiły na ponad 100 cmentarzach, inwentaryzując około 100 tys. grobów. Jeździmy na Kresy, ponieważ tamtejsze cmentarze najpilniej potrzebują pomocy i zaangażowania w formie prac wolontariuszy. W przeciwnym razie za kilka lat nasze dziedzictwo narodowe na Kresach odeszłoby w niepamięć.

Ale nie zapominamy również o cmentarzach, znajdujących się na terenie Polski. Są one jednak zadbane i otoczone odpowiednią opieką i wsparciem. W ostatnim czasie odwiedziliśmy Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spoczywa wielu polskich żołnierzy i bohaterów w walce o niepodległość kraju.

Niezwykle ważną kwaterą jest tak zwana „Łączka”. Od kilku lat trwają tam ekshumacje prowadzone pod egidą Instytutu Pamięci Narodowej. W latach 1944-1956 w bezimiennych masowych mogiłach były tutaj chowane ofiary Urzędu Bezpieczeństwa, skazywane na śmierć po sfingowanych procesach sądowych. Taki los dotknął wielu członków AK i Żołnierzy Wyklętych.

Ostatnio informowaliśmy o honorowym pogrzebie mjra Zbigniewa Szendzielarza „Łupaszki”, który odbędzie się właśnie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach 24 kwietnia. Jego szczątki zostały zidentyfikowane w 2013 roku. Symboliczny grób legendarnego dowódcy V Wileńskiej Brygady AK znajduje się w obrębie cmentarza. Żołnierz ma swoje miejsce również w specjalnym mauzoleum na Łączce.

Na warszawskiej nekropolii spoczywają m. in. uczestnicy: wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1921, Powstań Listopadowego, Śląskich, Wielkopolskiego, Warszawskiego czy II wojny światowej. Jest tam również sporo symbolicznych grobów.

Zapraszamy do foto-relacji z naszej wizyty na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie i zachęcamy do odwiedzin tego ważnego dla polskiej historii miejsca.

Łukasz Wolski

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]