Aktualności Obraz  newsa 16223 Dodano 05.05.2019

Wschód: Polacy na Kamczatce – Czyli jak żyją Polacy w Rosji

Dziś na Kamczatce Polacy zrzeszają się w organizacji „Dom Polski”. Przy polskiej organizacji udzielają się też Koreańczycy, Buriaci, Rosjanie, Białorusini,  oraz rdzenna ludność Kamczatki ucząca się języka polskiego. Tak tworzy się niesamowity tygiel kulturowy, którego spoiną jest nasza rodzima kultura i historia. To co przedstawiamy w naszym reportażu, nikt jeszcze nie sfilmował, koniecznie trzeba go obejrzeć.

W Pietropawłowsku Kamczackim jest  pielęgnowana pamięć o polskich zesłańcach i badaczach, którzy zdołali pośród srogiego klimatu założyć tam swój nowy dom, zbadać i zagospodarować ten kawałek syberyjskiej ziemi.  Nasz reportaż pokazuje nie tylko jak żyje i rozwija się Polska społeczność na drugim końcu świata ale i dowodzi jak kultury i narody mogą współżyć w wzajemnej przyjaźni.

Polscy badacze Syberii jak Benedykt Dybowski, Władysław Taczanowski, Bolesław Czerski czy Stanisław Lech są doskonale znani na Kamczatce, bardziej niż w Polsce. Dokonali oni wiele dla możliwości poznania i osadnictwa Kamczatki, dzięki naszym naukowcom zostały tam nawet sprowadzone kozy, krowy i króliki. O tym i wielu innych ciekawostkach w naszym odcinku pt: „Polacy na Kamczatce”.

 

 

 

 

Zobacz koniecznie poprzednie nasze odcinki z Syberii i Kamczatki:

 

 

 

 

Na rumuńskiej Bukowinie znajdują się trzy polskie wsie założone przez Polaków 180 lat temu. Odwiedziliśmy ich w Pleszy, Pojana Mikuli oraz Nowym Solońcu. Do dziś w tych wsiach żyją prawie sami krajanie, niestety część z nich, szczególnie osoby starsze żyją w strasznej biedzie.  Na naszym portalu znajdą Państwo więcej informacji o akcji i oczywiście zachęcamy do wsparcia, przed nami ponad 2000 kilometrów. Planujemy wyruszyć z pomocą na przełomie maja i czerwca.

Pomoc dla Rodaków na Bukowinie [Akcja]

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]