Wydarzenia Obraz  newsa 16334 Dodano 11.05.2019

Wspomnienia ocalonej z Sorocka [Wideo]

Po pogrzebie Józefa Kobyluka Polacy i Ukraińcy wracali razem w kondukcie, w większości złożonym z kobiet i dzieci.  Żałobnicy zostali napadnięci przez sotnię UPA, w tym ataku trzynastoletnia wówczas Maria Ciebień straciła ojca i siostrę. Spotkaliśmy się z nią by zachować bezcenne wspomnienia, w których opowiada o ciężkich latach wojny, a także sprawiedliwych Ukraińcach takich jak Małkowski który będąc Ukraińcem zapobiegł rozstrzelaniu Polaków przez Wermacht w wyniku czego został powieszony przez własnych rodaków.

Te straszne wydarzenie miało miejsce 23  listopada 1944 roku, Józef Kobeluk został zamordowany trzy dni wcześniej. Po jego pogrzebie, gdy żałobnicy byli już pół kilometra od cmentarza z pośród opuszczonych domów rozpoczął się ostrzał z broni maszynowej. W tym samym czasie druga część upowców rozpoczęła eksterminację ludzi przebywających we wsi, Piotr Janik będący ojcem Marii w wyniku okrążenia popełnił samobójstwo, by nie dać się żywcem oprawcom. W okresie II wojny światowej UPA zamordowała 112 mieszkańców Sorocka, liczba ta byłaby zapewne większa gdyby nie postawa sprawiedliwych Ukraińców, którzy ryzykując własnym życiem stawali w obronie sąsiadów.

 

Atak na kondukt przeżył również Zygmunt Harz, którego postrzelonego ukraińska sąsiadka ukryła na strychu swego domu. Kolejny odcinek programu „Wschód” będzie traktował o Sorocku i Trembowli. O potomkach wysiedlonych, którzy po latach wrócili z Witoszyc na ziemię rodzinną. Poniżej przedstawiamy wspomnienia Marii Ciebień, która z powodu podeszłego wieku i problemów zdrowotnych nie mogła wyruszyć w podróż na ziemię rodzinną.

 

Tym samym apelujemy, póki jeszcze jest czas kiedy z nami jest jeszcze najstarsze pokolenie naszych dziadków, by spisywać i nagrywać bezcenne wspomnienia. Jutro może być już na to za późno, pozostanie jedynie żal z nie zachowania relacji świadków historii.

 

Zobacz również:

Pomoc dla Rodaków na Bukowinie [Akcja]

Wschód: Rajd szlakiem kresowej pamięci – Z Wrocławia do Kamieńca Podolskiego

 

83-letnia Jarosława Czupryk marzy by przyjechać do Polski – Spełniamy marzenia

Polak królem Madagaskaru – Maurycy Beniowski czyli Franek Dolas XVIII wieku

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod