Aktualności Obraz  newsa 12985 Dodano 26.07.2018

Zapomniany polski cmentarz w Gwoźdźcu (MPOOZ 2018)

Uczestnicy Akcji “Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” z Międzylesia, Żórawiny i Ścinawki Dolnej, udali się na Ukrainę aby porządkować nekropolię w Kołomyi i cmentarz w Gwoźdźcu. Gwoździec, to miasteczko w obwodzie iwanofrankiwskim w rejonie kołomyjskim.

7 lipca część grupy udała się na  Polski Cmentarz w Gwoźdźcu aby sprawdzić jaki nas czeka zakres  prac. Spotkała nas miła niespodzianka,  cmentarz był oczyszczony z zielska  i wycięte zostały drzewa zagrażające pomnikom. Miejsce spoczynku  zmarłych  nie jest zdewastowane, ale zaniedbane ze względu  na  brak mieszkających  tu  Polaków-krewnych osób pochowanych. Prawosławni mieszkańcy nie interesują się katolickim cmentarzem, a  i przyroda  wygrała tu bez walki, porastając pomniki, gałęzie wiekowych drzew zdążyły wywrócić wiele pomników. Są wśród nich pomniki powstańców listopadowych i styczniowych.

Nas czekało tylko koszenie  porosłej już trawy, spisanie nazwisk z nagrobków, oczyszczenie i sfotografowanie grobów. Spisaliśmy około 50 nazwisk ( w 2014 roku spisano ok.122) Udało nam się także skontaktować telefonicznie z siostrą  zakonną – Krystyną  (przebywa obecniew Iwano-Frankiwsku) opiekującą się cmentarzem i obiecaliśmy, że w przyszłym roku przyjedziemy z większą grupą, uporządkujemy cmentarz poświęcając  na  to  więcej dni.

SONY DSC

Dzięki Akcji “Mogiłę Pradziada Ocal od  Zapomniena”  następny  cmentarz  można ocalić , przywrócić pamięć o naszych  przodkach. Pokazać Polakom miasteczko, w którym urodził się Jerzy Kawalerowicz i znana Dolnoślązakom rodzina Dzieduszyckich.

Grupa ta pracowała również na cmentarz w Kołomyi: zobacz relację.

                                                                                                  Irena Trytek-Międzylesie

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]