116 lat polonijnej szkoły w Brazylii

Szkoła Guaramano świętowała 30 czerwca 116 lat od swojego powstania.

Polscy imigranci przybyli do Guarani das Missões około 1891 roku. Przywieźli w swoich walizkach nadzieję na nowe życie, a także wiarę, przynosząc ikony Matki Bożej z Monte Claro (Częstochowa).

Gdy tylko zamieszkali w nowych domach, zaczęli budowę kościołów oraz szkół. Wśród nich tzw. „Małe Chapeuzinho”, w którym patronem był święty Mikołaj. Tam dzieci kształciły się i uczyły działalności rolniczej przy uprawie ziemi i hodowli zwierząt. Szkoła, która została utworzona w 1906 roku, jest dziś ważnym ośrodkiem szkoleniowym dla profesjonalistów w zakresie edukacji rolniczej i rolno-przemysłowej, dostarczającym specjalistów do Brazylii i za granicę.

Braspol Guarani Das Missões, organizacja zrzeszająca tamtejszą Polonię, złożyła hołd szkole przez obecność tancerzy z GRUPO FOLCLÓRICO POLSKI OGIEŃ oraz mistyczny moment, którym koordynowała siostra Marineis de Paula ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny Maryi.

Przy tej okazji zaprezentowano wspólnocie także aktualną szkołę, historię Santa de Monte Claro, jej znaczenie dla Polaków oraz wiarę, jaką mieli imigranci i ufali, że ich duchowa obecność odniesie sukces w tym miejscu.

źródło: Polonijna Agencja Informacyjna

Zobacz również:

Demon z Krymu – Furia Czerwonego Terroru | Rozalia Załkind
http://www.studiowschod.pl/artykuly/pomoc-polakom-na-wschodzie-moldawia/
Jaksa – Mała Polska nad Amurem

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top