Wydarzenia Obraz  newsa 11113 Dodano 05.12.2017

Śladami Józefa Piłsudskiego w 150. urodziny Marszałka: Zułów, Powiewiórka i Wilno

Dokładnie 150 lat temu, 5 grudnia 1867 roku, na świat przyszedł Józef Piłsudski. Przyszły naczelnik państwa urodził się w majątku w Zułowie, w rodzinie o patriotycznych i niepodległościowych tradycjach. 10 dni później został ochrzczony w pobliskiej Powiewiórce. Wówczas przybrał drugie imię: Klemens. Jego matka, Maria z Billewiczów, od początku upatrywała w nim przyszłego przywódcę i lidera.

Zułów to wyjątkowe miejsca na Wileńszczyźnie. Co roku rozpoczynają się tam obchody Narodowego Święta Niepodległości. Choć litewskie władze w żaden sposób nie oznaczają dojazdu do miejsca, gdzie na świat przyszedł Piłsudski, to polscy patrioci docierają pod symboliczny dąb w wyjątkowe dla Rzeczpospolitej okazje. Został on posadzony w 1937 roku, dokładnie w miejscu kolebki przyszłego Marszałka odrodzonej Polski.

Zobacz jak obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości na Wileńszczyźnie, z rodakami z Litwy

Drzewo cudem przetrwało do dzisiaj. Po pierwsze sowieckie władze Litwy, nie miały pojęcia o jego istnieniu. W innym wypadku, nienawidząc Piłsudskiego, z pewnością zrównałyby to miejsce z ziemią. Sam dworek spłonął, gdy późniejszy naczelnik państwa miał 7 lat. Później ziemia ta trafiała w różne ręce. Po II wojnie światowej urządzono tam sowchoz, zaś dąb podmywany był chemikaliami. Zupełnie nieświadomie uratowali go mali Rosjanie, którzy mieszkali z rodzicami w pobliskiej stróżówce.

Powiewiórka to kolejne bardzo ważne miejsce. W tamtejszym kościele p.w. św. Kazimierza, Józef Piłsudski został ochrzczony i przyjął jako drugie imię Klemens. Świątynia była już w bardzo złym stanie, ale dzięki zbiórce zainicjowanej przez kardynała Henryka Gulbinowcza, kościół udało się uratować. Dziś służy on tutejszym Polakiem. Młodzież, skupiona wokół Wileńskiego Hufca Maryi im. Pani Ostrobramskiej i księdza Dariusza Stańczyka, co roku przed Narodowym Świętem Niepodległości, uczestniczy tam w uroczystej mszy. Do dzisiaj zachowała się oryginalna chrzcielnica.

Niewątpliwie Wilno to ukochane miasto Piłsudskiego. Wielokrotnie wypowiadał się o nim i wyrażał tęsknotę. To tutaj spoczęła jego Matka oraz serce. Obok wiernych mu żołnierzy, którzy w raz z nim walczyli o niepodległość Rzeczpospolitej.

 

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod