Wydarzenia Obraz  newsa 5657 Dodano 17.09.2016

17 września 1939: Zdradziecki atak sowietów

17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na tyły polskich wojsk. ZSRR zajął polskie kresy wschodnie, rozpoczęły się masowe represje i zbrodnie. Mimo dysproporcji sił wojsk polskich a wrogich sojuszu niemiecko- sowieckiego, zdradzeni przez zachodnich sojuszników Polacy bronili się do 6 października.

Wedle tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, zawartego z Niemcami.  Armia Czerwona przekroczyła granice Polski, a Związek Radziecki złamał pakt o nieagresji z Polską, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. Rankiem 17 września, wkraczający sowieci okazywali fałszywe informacji, jakoby szli w celu walki z hitlerowcami. Pretekstem była ochrona mniejszości ludności białoruskiej i ukraińskiej.

 

Już we wrześniu 1939 roku mordowano polskich jeńców. Armia czerwona dokonała bestialskich zbrodni, czego przykładem jest mord na obrońców Grodna. Nastąpiły  masowe deportacje ludności. W 1940 roku ruszyły masowe wywózki na Sybir – od pół miliona do aż półtora Polaków. Schwytani polscy oficerowie i inteligencja zostali zamordowani później w Katyniu, Charkowie i Miednoje.

Polscy żołnierze byli zdezorientowani atakiem sowieckim, nie było świadomości o pakcie Ribbentrop-Mołotow. Przeciwko półtora milionowej armii sowieckiej, Polacy mogli przeciwstawić 300 tysięcy żołnierzy, podczas gdy na zachodzie trwało dodatkowo natarcie niemieckie.

 

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]