Historyczna msza w kaplicy zesłańców na Syberii

22 listopada miejsce miała historyczna msza święta w kaplicy więziennej w Tobolsku, gdzie więzieni byli między innymi polscy zesłańcy w XIX wieku. W nabożnych uroczystościach oprócz naszych rodaków uczestniczyli również Rosjanie, Tatarzy, Żydzi, Ormianie czy Ukraińcy.

Mszę świętą prowadził ks. Dariusz Stańczyk, który na co dzień posługę sprawuje w Wilnie, ale obecnie przebywa na Syberii. Ma to związek z m. in. ze 150. rocznicą zesłania na Sybir św. Rafała Kalinowskiego, wilnianina, sybiraka, powstańca styczniowego. Jego relikwie znajdują się w kościele w Tobolsku. Na czas mszy zostały przeniesione na ołtarz w kaplicy więziennej M. B. Częstochowskiej.

Informacje przekazał nam sam ks. Dariusz, który napisał jednocześnie, że to wydarzenie stanie się tradycją i każdego roku w kaplicy w Tobolsku odprawiane będą wspólne modły. Duchowny podkreślił ponadto, że inicjatywa spotkała się z przychylnością władz więzienia. Ksiądz Stańczyk napisał m. in.:

Historyczna Msza św. w kaplicy więziennej M. B. Częstochowskiej w Tobolsku, Polskich Zesłańców XIX wieku, miejsca katorżników różnych narodowości i wyznań, represjonowanych i rozstrzelanych na wewnętrznym dziedzińcu tysięcy „wrogów narodu 1937-38”. Koronka do Bożego Miłosierdzia poprzedziła Msze św. a litania do MB.Loretańskiej zakończyła nabożeństwo. Tradycją będzie naszą tutaj modlić się w obecności relikwii św. Rafała Kalinowskiego – każdego roku…! Jezu, ufam Tobie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top