Wydarzenia Obraz  newsa 2631 Dodano 30.04.2016

Śmierć majora Hubala – Henryk Dobrzański poległ 76 lat temu

30 kwietnia to rocznica śmierci Henryka Dobrzańskiego „Hubala”; legendy, majora polskiej kawalerii, który uczestniczył m. in. w walkach o Lwów, wojnie z Sowietami w 1920 roku czy obronie Grodna w czasie II wojny światowej. Hubal zginął w 1940 roku koło Anielina. Wciąż trwają poszukiwania miejsca, w którym mogą spoczywać szczątki bohatera.

Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 roku w Jaśle. Już w wieku 17 lat został przyjęty do Legionów Polskich, co stało się tylko dzięki zmienieniu przez niego daty urodzenia. Hubal brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej w 1918 roku i dowodził plutonem kawalerii w walach o Lwów. Z kolei w latach 1919-1921 walczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Za odwagę kilkukrotnie został nagrodzony orderem Virtuti Militari.

W czasie, gdy wybuchła II wojna światowa major był już przeniesiony w stan spoczynku, jednak na wiadomość o toczonych walkach zgłosił się do armii. Stoczył wiele potyczek z Wermachtem. Niemcy nazywali go „szalonym majorem”, a chcąc go zlikwidować sformułowali nawet specjalną jednostkę antypartyzancką, która liczyła tysiąc żołnierzy.

Po upadku Grodna, pułk Hubala nie podporządkował się rozkazowi zaprzestania walk i ruszył w stronę broniącej się Warszawy. Po kapitulacji stolicy Dobrzański wraz ze swoimi żołnierzami udał się w kierunku Gór Świętokrzyskich i rozpoczął walkę z nazistami. Był najprawdopodobniej pierwszym partyzantem II wojny światowej.

Znany z odwagi i walki o dobro ojczyzny był nękany obławami, zasadzkami i napaściami. Choć stale zmieniał miejsce pobytu, Niemcy nie dawali za wygraną i robili wszystko, by zlikwidować polskiego bohatera. Henryk Dobrzański poległ 30 kwietnia pod Anielinem, gdzie ranem został ostrzelany z broni maszynowej.

Niemcy zbezcześcili jego ciało i wystawili na widok publiczny. Ciało majora zostało następnie wywiezione i najprawdopodobniej spalone lub zakopane w nieznanym miejscu. Od lat trwają prace mające na celu odnalezienie szczątek Dobrzańskiego. Jego ciała szukano w wielu miejscach, ale bezskutecznie.

Jednak jak donosi Dziennik Łódzki, wiele wskazuje że odkopane na cmentarzu w Inowłodzu (powiat tomaszowski) kości należą do Hubala. Ostatecznie ustalą to wyniki specjalistycznych badań genetycznych. Być może kolejny bohater Rzeczpospolitej doczeka się godnego pożegnania po latach.

łw

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod