Adam Karpiński – z galicyjskiego miastecka na szczyt Himalajów

127 lat temu, 16 grudnia 1897 roku, w Turce (ob. obwód lwowski Ukrainy) urodził się kapitan pilot WP i himalaista Adam Karpiński.

Podczas Wielkiej Wojny w szeregach Legionów Polskich, w okresie walk o polskie granice służył w 23 pułku piechoty, po czym skierowano go do lotnictwa. Po opuszczeniu Wojska Polskiego udał się na studia na Politechnice Warszawskiej, wydział mechaniki. Pozwoliło mu to zostać jednym z najlepszych polskich projektantów oraz konstruktorów maszyn sportowych i szybowców.

Związał się z Podlaską Wytwórnią Samolotów w 1926 roku, gdzie pracował przez sześć lat. Przeszedł do warszawskich Państwowych Zakładów Lotniczych. Jego pasją była wspinaczka górska, którą zajmował się od wczesnych lat 20., zaczynając od Tatr.

W latach 30. kierował wyprawą polskiego Klubu Wysokogórskiego w Alpach oraz jego obozem treningowym. Przewodził też pierwszej polskiej wyprawie w południowoamerykańskie Andy, gdzie jako pierwszy wszedł na Mercedario, trzeci najwyższy szczyt tego pasma górskiego. W lipcu 1939 roku stanął na czele pierwszej polskiej wyprawy w Himalaje.

Jej uczestnicy zdobyli szczyt Nanda Devi, co było rekordem wysokościowym dla ówczesnej Polski. Karpiński zginął podczas tej wyprawy w lawinie, próbując wejść na szczyt Tirsuli. Jego ciało nie zostało odnalezione, postawiono mu więc symboliczny nagrobek na warszawskim cmentarzu ewangelicko-reformowanym.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top