Aktualności Obraz  newsa 3647 Dodano 09.06.2016

Katastrofa ekologiczna pod Lwowem! Pożar toksycznych śmieci przy granicy z Polską

Pożar w Dużych Grzybowicach pod Lwowem coraz bardziej się rozprzestrzenia. Są już 4 ofiary śmiertelne. Mer Lwowa wzywa prezydenta Poroszenkę do ogłoszenia w mieście i okolicach nadzwyczajnej sytuacji ekologicznej.

Pożarł wybuchł w sobotę 28 maja, dwa dni trwało jego gaszenie. Pod koniec akcji gaśniczej doszło do lawiny śmieciowej. Zginęło 3 strażaków, którzy zostali zasypani. Obecnie trwają poszukiwania 4 ofiary, która jest miejscowym pracownikiem komunalnym. W wyniku kolejnych wybuchów pożarów sytuacja staje się coraz bardziej niebezpieczna. Pod wysypiskiem znajduje się bagno z toksycznych substancji.

Dodatkowym problemem jest brak informacji na temat tego, jakie substancje znajdują się na dnie wysypiska. Niebezpieczeństwo mogą nieść ze sobą wody gruntowe zasilające Bug, który płynie aż na polskie tereny. Spodziewane są kolejne lawiny śmieci, bo cała struktura hałdy śmieci została naruszona. We Lwowie dochodzi do paniki, słychać głosy mówiący o ewakuacji miasta.

Mer Lwowa Andrij Sadowyj wzywa prezydenta Petro Poroszenkę do ogłoszenia we Lwowie i okolicach  nadzwyczajnej sytuacji ekologicznej. Władze w Kijowie nie podjęły do tej pory żadnych kroków w tym kierunku. Przyczyny pożaru nie są jeszcze znane, ale prawdopodobnie doszło do celowego podpalenia.

http://reporters.pl

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]