
Maria Pisawodzka do Kazachstanu została wywieziona razem z rodziną w 1936 roku. Znalazła się wśród wielu tysięcy Polaków, uznanych za wrogów narodu, których z Ukrainy Sowieci zesłali na „nieludzką ziemię”. Pod koniec swego życia pani Maria zapragnęła wrócić do historycznej ojczyzny swoich przodków. Znalazła się na liście repatriantów już w 2019 roku, ale pandemia i napływ uchodźców z Ukrainy, spowodowały wydłużenie kolejki. W tej chwili na przyjazd do Polski oczekuje 7 tysięcy naszych rodaków.

Do tegorocznej wyprawy do Kazachstanu przygotowywaliśmy się kilka miesięcy. Towarzyszyły temu wielkie emocje, zwłaszcza że w grupie wolontariuszy znalazły się osoby, których losy związane są z tym dalekim krajem. Genowefa Tymbrowska od lat poszukuje losów dziadka, Antoniego Malinowskiego, zesłanego na tę nieludzką ziemię z okolic Żytomierza na początku lat 30. XX wieku. Jadwiga Horanin próbuje odnaleźć ślady rodziny swojej mamy, Katarzyny Fedzin, która na zawsze opuściła Kazachstan w 1946 roku. Naszym celem było uporządkowanie i udokumentowanie kilku cmentarzy, miejsc spoczynku pierwszych zesłańców. Z największą największą nadzieją czekaliśmy na spotkania z Rodakami, bo te zawsze są serdeczne.
Niektórzy uczestnicy znali się z wyjazdów na Ukrainę w ramach Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia. W tym roku jechały również przedstawicielki Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Towarzyszyła nam ekipa TVP z red. Grażyną Orłowską-Sondej, koordynatorką całego przedsięwzięcia.

Wolontariusze akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia 8 sierpnia po raz trzeci wyruszyli do Kazachstanu, aby ratować mogiły polskich zesłańców. W tym roku dołączyli do grupy z Dolnego Śląska , przedstawiciele Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Naszym celem jest również odwiedzenie świętego dla Polaków miejsca – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje, gdzie w 1941 r. miał miejsce „cud ryb”, który uratował wielu ludzi od śmierci głodowej.

15 lipca wyruszyliśmy do Mołdawii ze wsparciem dla polskiej diaspory w Styrczy oraz Bielcach, w drodze do Mołdawii będąc w Rumunii dotarliśmy również do polskiego domu w Nowym Solońcu. Tak jak w poprzednim roku udało nam się wesprzeć naszych krajan na wschodzie. Za nami dziesiątki wzruszających spotkań z rodakami, dla których najważniejsze według ich słów jest nasza pamięć i chęć spotkania się z nimi, mimo dzielących nas 1.5 tysiąca kilometrów. Zapraszamy do zapoznania się z relacją wyprawy do Mołdawii.

Wieś Parośla na Wołyniu stanowiła preludium wołyńskiego ludobójstwa, kiedy to 9 lutego 1943 stała się miejscem masowej rzezi polskiej ludności cywilnej z rąk ukraińskich nacjonalistów. Byliśmy na Wołyniu gdzie miały miejsce obchody 80. rocznicy ”Krwawej Niedzieli”, 11 lipca lipca 1943 roku bandy OUN-UPA dokonały napaści na 99 polskich wsi mordując większość ich mieszkańców. Uroczystości na Wołyniu miały na celu upamiętnić ofiary ludobójstwa zarówno Polaków jak i sprawiedliwych Ukraińców, którzy stracili swe życia próbując ratować bezbronnych sąsiadów. Na Wołyniu i dawnej Małopolsce Wschodniej według badań, które są utrudnione przez zakaz ekshumacji przez stronę ukraińską, banderowcy zamordowali 120 tysięcy naszych rodaków.

W rosyjskiej niewoli znajduje się ponad 10 tysięcy ukraińskich żołnierzy i trzy razy więcej cywilów. Przebywają w ponad 100 obozach jenieckich na terenie Federacji Rosyjskiej i obwodach ługańskim
i donieckim. Ich rodziny zwracają się do różnych organizacji na całym świecie o pomoc w uwolnieniu swoich bliskich.

Dziś otrzymaliśmy z Instytutu Polonika egzemplarze podręczników do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju. Zostaną one wykorzystane w celu podniesienia wiedzy i umiejętności wolontariuszy naszej akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Mimo, że obecnie nie prowadzimy bezpośrednich prac przy zapomnianych polskich cmentarzach na Ukrainie ze względu na trwający tam konflikt zbrojny to nie oznacza to naszego braku działalności na wschodzie w tym obszarze.

Wczoraj w Warszawie miało miejsce spotkanie poświęcone akcji ,,Mogiłę pradziada ocal ocal od zapomnienia” w Kazachstanie organizowanej przez Fundację Studio Wschód przy wsparciu Instytutu Polonika. Było ono możliwością poznania losów Polaków w Kazachstanie. Oprócz zainteresowanych tematem w wydarzeniu uczestniczyli nasi wolontariusze z Warszawy oraz polskie rodziny repatriowane z Kazachstanu, które aktywnie biorą udział w naszych przedsięwzięciach.

Najnowszy reportaż został zrealizowany w Markach pod Warszawą oraz w Charkowie. Przybliża on losy rodzin, które w wyniku wojny spod rosyjskiej granicy znalazły się pod Warszawą.

Za niespełna miesiąc odbędzie się nasza akcja dla krajan zamieszkujących Mołdawię. Zachęcamy zapoznać się z naszą inicjatywą oraz przebiegiem jej zeszłorocznej edycji.

Najnowszy reportaż został zrealizowany w miejscowości Okopy nieopodal Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. W dawnej Rzeczypospolitej mieścił się tam system umocnień obronnych w okresie wojen polsko-tureckich, w czasach rozbiorów z carskimi wojskami walczyli tam konfederaci barscy. Nad Zbruczem w Okopach przed II wojną światową bezpieczeństwa Rzeczpospolitej przed sowieckimi dywersantami strzegł stacjonujący tam Korpus Ochrony Pogranicza. W odcinku ”Spotkania w okopach” odwiedzamy pozostałości dawnych fortyfikacji i mieszkańców żyjących w ich okolicach.

Wszystkim dzieciom na całym świecie,
w dniu Waszego święta, Fundacja Studio Wschód pragnie złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Chcemy, abyście zawsze były szczęśliwymi dziećmi.

Praktycznie co tydzień bez przerwy od ponad roku gdy wybuchła wojna na Ukrainie docieramy bezpośrednio ze wsparciem do potrzebujących. Tym razem dojedziemy w okolice Kamieńca Podolskiego oraz na wschodnią Ukrainę. Regularna pomoc jest możliwa dzięki wolontariuszom oraz darczyńcom, którzy dbają oto aby nie zabrakło wsparcia dla Rodaków za wschodnią granicą.

15 czerwca w Warszawie będziemy gościć na kolejnym spotkaniu zorganizowanym przez Południk Zero oraz Instytut Polonika. Tematem spotkania będą nasze działania w Kazachstanie jakie realizowaliśmy w ramach naszej akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” .

Wzorem lat poprzednich i w tym roku chcemy dotrzeć ze wsparciem do Polaków zamieszkujących Mołdawię. Ten jeden z najmniejszych i statystycznie najbiedniejszy kraj Europy oraz Naddniestrze zamieszkuje ponad 4 tysiące naszych kraj. Polska ludność żyje tam już od ponad 230 lat, mimo upływu czasu nie zatracili oni swej tożsamości, a mołdawska wieś Styrcza zamieszkana przez Polaków do dziś nazywana jest ,,Małą Warszawą.

Nasz najnowszy reportaż zrealizowany na Ukrainie opowiada historię młodej rodziny, której radość z oczekiwania na narodziny dziecka przerwał wybuch wojny. Rodzina Gładkowowów z żoną w zaawansowanej ciąży musiała uciekać z ostrzeliwanego Irpienia, który niebawem został zajęty przez wojska rosyjskie. Azyl odnaleźli w Berdyczowie, gdzie urodził się ich syn. Po dramatycznych przeżyciach wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Na Ukrainie w miejscach, które bezpośrednio zostały dotknięte działaniami zbrojnymi żyją również Polacy. Będąc w Browarach pod Kijowem przekazaliśmy pomoc dla naszych krajan, którzy są zrzeszeni w Browarach wokół polskiego stowarzyszenia kulturalnego ,,Rodzina”. W treści artykułu znajduje się materiał wideo z przekazanego wsparcia.

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, wrocławski ksiądz jezuita Kazimierz Kucharski przekazuje regularne wsparcie dla rodaków na Ukrainie oraz dla ofiar wojny. W ostatnim czasie duchowny przekazał dla naszej Fundacji Studio Wschód już po raz dwudziesty piąty wsparcie dla potrzebujących. Zapraszamy do obejrzenia wideo na naszym portalu ukazującego historię pomocy oraz wielkiego serca jakie okazuje bliźnim ks. Kazimierz Kucharski.

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy wokół Kijowa we wsiach i miasteczkach, które były miejscem ukraińsko-rosyjskich walk w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
(więcej…)

W Kołomyi na Ukrainie odwiedziliśmy naszą rodaczkę Antoninę Popieluch, której przekazaliśmy pomoc od rodaków z Polski. W treści wpisu znajduje się relacja wideo ze spotkania.

Akcja ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, której głównym polem działania jest Ukraina, mimo trwającej tam wojny jest kontynuowana w dalszym ciągu. Od lat skupia ona różne organizacje oraz środowiska, którym bliskie jest ratowanie polskich śladów pamięci poza granicami Polski. W tym roku Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich z Bolesławca przy dofinansowaniu z Instytutu Polonika przeprowadzi dwa projekty w Mołdawii oraz na Litwie. Tradycyjnie akcja ratowania cmentarzy jest połączona z pomocą dla rodaków na wschodzie. Wczoraj w Bolesławcu miało miejsce szkolenie dla wolontariuszy, którzy wezmą udział w letnich projektach.

Będąc w Kołomyi na Ukrainie z pomocą dla tamtejszych rodaków, odwiedziliśmy Krystynę Nazaruk. W stolicy Pokucia wciąż mieszka wielu naszych krajan, a wizyty z nimi często są bardzo wzruszające. Pani Krystyna przywitała nas z biało-czerwoną flagą, wideo ze spotkania znajduje się w treści wpisu.


W tym miejscu znajdziesz najciekawsze nasze artykuły historyczne o tematyce kresowej oraz polonijnej.

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy wyjątkowo we Włoszech, gdzie towarzyszyliśmy VII Polskiemu Rajdowi Ekologicznemu. którego tegoroczna trasa wiodła na Monte Cassino. Przed wybuchem wojny na Ukrainie rajd wielokrotnie miał swoje miejsce na Kresach Wschodnich. Reportaż przybliża dzieje zwycięstwa II Korpusu Polskiego we Włoszech nad hitlerowskimi Niemcami, które w maju 1944 roku otworzyło aliantom drogę do Rzymu.