Wojna w Ukrainie zadaje ból nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. Dziesiątki bezpańskich psów i kotów można spotkać we wsiach zbombardowanych i wyludnionych. Ludzie często porzucali swoich czworonożnych przyjaciół, uciekając przed kataklizmem. Wiele z nich zginęło. Rozerwały je rosyjskie miny.

(więcej…)

Nasza rodaczka,  Maria Pissowodzka, przeżyła  w Kazachstanie 88 lat. Wraz z rodzicami w 1936 roku, została zesłana przez sowietów na nieludzką ziemię. Od wielu lat Pani Maria marzyła o powrocie do historycznej ojczyzny swoich przodków. Na repatriację czekała wraz córką i zięciem. Udało się dopiero w styczniu bieżącego roku. Tego zadania podjęła się ekipa programu WSCHÓD  i wolontariusze Fundacji Studio Wschód. Pierwsze swoje Święta w Polsce, Maria Pissowodzka spędziła w Owczarach, w gminie Oława, wraz z rodziną i przyjaciółmi.

(więcej…)

Przed Wielkanocą  odwiedziliśmy naszych Rodaków w Ukrainie, która już po raz  trzeci obchodzi Święta w warunkach wojny. Organizowane z udziałem wiernych, Drogi Krzyżowe, są  nie tylko symbolem męki pańskiej, ale odzwierciedleniem cierpienia ukraińskiego narodu. Świąteczne paczki przygotowane przez dolnośląskich uczniów i nauczycieli, zawieźliśmy  do parafii w Satanowie nad Zbruczem i do Domu Dziecka w Jarmolińcach.

(więcej…)

Na Ukrainie żyje wielu naszych Rodaków dla których pomoc niesiemy od ponad 20 lat. Szczególnie wsparcie i kontakt z naszymi krajanami na wschodzie jest ważny teraz, gdy od ponad dwóch lat trwa tam konflikt zbrojny.

(więcej…)

Odwiedziliśmy  Panią Marię, którą wraz z jej rodziną udało nam się w styczniu repatriować z Kazachstanu do Polski.
(więcej…)

Mimo trwającej wojny w Ukrainie, w miejscu nieistniejącej wsi, dokładnie 28 lutego, spotkali się potomkowie dawnych mieszkańców, uczestnicy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego i
przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Polsce, aby oddać hołd ofiarom tej zbrodni.

(więcej…)

Nie jesteśmy dziennikarzami wojennymi, ale do przyfrontowej strefy docieraliśmy wiele razy. Na początku „z duszą na ramieniu”, a potem za każdym następnym razem, coraz pewniej. Od lat pracujemy w Ukrainie, a ostatnia podróż, półtora tygodnia temu, w okolice Kramatorska, Pokrowska i Słowińska, była dla mojej ekipy 566 wyprawą w tym stuleciu.

(więcej…)

Odpisanie 1,5 proc. podatku nic nie kosztuje. Jeśli nie przekażemy go na jedną z organizacji pożytku publicznego, pieniądze te trafią do budżetu państwa. Każda przekazana kwota umożliwia nam dalsze działanie na wschodzie!

(więcej…)

To była bardzo trudna podróż i najtrudniejsza chyba dziennikarska misja. Nie dlatego, że trafiliśmy na srogie mrozy, gołoledź i słynny kazachski buran. Transport Pani Marii do Polski  wiązał się z ryzykiem.

(więcej…)

W pierwszych dniach stycznia przedstawiciele Fundacji Studio Wschód, wylecieli do Kazachstanu, aby przetransportować do  Polski naszą rodaczkę Marię Pisowodzką , która jako niespełna sześcioletnie dziecko, została zesłana przez stalinowski reżim na nieludzką ziemię.

(więcej…)

W 2023 roku Fundacja Studio Wschód przekazała wsparcie dla Rodaków na Ukrainie oraz w Mołdawii.  Pomoc w ciągu roku dotarła do kilkuset naszych rodaków w ponad 13 miejscowościach, beneficjentami projektu ”Pomoc Polakom na Ukrainie oraz Mołdawii” były zarówno polskie organizacje kulturalne na Ukrainie i w Mołdawii, jak i samotni nasi rodacy i rodziny wielodzietne, do których kierowana była szczególna pomoc.

(więcej…)

Naszym zdaniem, pomoc ma sens jeśli nie jest jednorazowym gestem, epizodem, ale ma charakter ciągły, systematyczny.

(więcej…)

Harcerze z 710 Wędrowniczej Drużyny Harcerskiej „Kedyw” w Legnicy dotarli na środkową Ukraine. Przekazali pomoc świąteczną  naszym Rodakom z Żytomierza, oraz mieszkańcom Borodianki , jednego z najbardziej zniszczonych podkijowskich miast.

(więcej…)

Między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem zostało przekazane wsparcie dla rodaków w Mościskach, Lipnikach oraz w Sądowej Wiszni na ziemi lwowskiej.

(więcej…)

Już w przyszłym tygodniu wolontariusze Fundacji Studio Wschód lecą do Kazachstanu, aby ułatwić powrót do ojczyzny 92 – letniej Marii Pisoowodzkiej  i jej rodziny. Pani Maria  zamieszka na terenie gminy Oława, gdzie Fundacja wynajęła parter wolnostojącego domku. Wszystko już przygotowane jest na jej przyjazd.

(więcej…)

Maćkowce to niezwykła wieś położona w obwodzie chmielnickim na Ukrainie. Założona została w XVII wieku przez kolonistów przybyłych na Podole z Mazowsza. Polacy z Maćkowiec, przez ukraińskich sąsiadów zwani Mazurami, pomimo wielu cierpień doznanych od władzy sowieckiej, zachowali kulturę narodową, wiarę przodków i oryginalny gwarowy język.

(więcej…)

W gminie Polkowice na Dolnym Śląsku miała miejsce akcja ‘’Polkowice dla Wschodu 2023’. Dzięki gminie Polkowice będącej sercem zagłębia miedziowego udało się zebrać dary i pokryć lwią część transportu pomocy dla potrzebujących na Ukrainie.

(więcej…)

Dla Marii Pissowodzkiej droga otwarta do Polski Mijają cztery miesiące od kiedy Fundacja Studio Wschód rozpoczęła  starania o sprowadzenie do Polski Marii Pissowodzkiej, naszej rodaczki z Kazachstanu, oraz jej córki i zięcia.

(więcej…)

Uczniowie z Dolnego Śląska również w tym roku nie zawiedli swoich przyjaciół z Ukrainy. Zebrali dla nich mikołajowe paczki, które zawieźli nauczyciele: Krystyna Piosik ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Miliczu i Jerzy Wojtasik ze Szkoły Podstawowej w Siedlcu koło Wrocławia. Towarzyszyła im ekipa programu WSCHÓD, która podejrzała wszystkie wzruszenia ukraińskich dzieci i wielką radość z prezentów od Mikołaja z Polski. Przygotowaliśmy reportaż pt. „Mikołaj nie boi się wojny”

(więcej…)

W dniach poprzedzających „Dzień Wszystkich Świętych” i 1 listopada już po raz kolejny wolontariusze akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” kwestowali na dolnośląskich i opolskich cmentarzach.

(więcej…)

Za wschodnią granicą Rzeczypospolitej żyje wielu naszych Rodaków, którzy co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia czekają na wieści oraz paczki z Macierzy. Fundacja Studio Wschód ponownie poniesie pomoc dla najbardziej potrzebujących naszych krajan.

(więcej…)

Ukochana moja ziemio,
Wileńszczyzny drogi kraj!
Na nic ciebie nie zamienię,
Z tobą żyć i umrzeć daj!

Gabriel Jan Mincewicz

(więcej…)

Już dziś wyruszają na Litwę związani z Akcją Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia dolnośląscy nauczyciele  wraz z uczniowskimi i harcerskimi pocztami sztandarowymi.

(więcej…)

1 listopada pod legnicką nekropolią spotkacie państwo harcerzy z 218 Harcerska Drużyna ,,Element” i 710 DW „Kedyw”, którzy jak co roku będą kwestować na rzecz akcji “Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia”.

(więcej…)

W dniach 05.10-10.10.2023 odbyła się kolejna edycja projektu ”Nauczyciele dla Kresów”,  tym razem nauczyciele poznali historię i aktualną rzeczywistość polskiej diaspory  w Bielcach oraz Styrczy w Mołdawii. W zeszłym roku projekt miał miejsce na obszarze Rumunii w Nowym Solońcu. W ramach projektu miały miejsce zajęcia edukacyjne oraz integracyjne, zostało przekazane również wsparcie dla seniorów oraz rodzin wielodzietnych. Celem wyprawy było poszerzenie wiedzy i kompetencji z zakresu historii Polonii i Polaków poza granicami oraz rozwoju wolontariatu ze szczególnym naciskiem na nauczycieli, którzy prowadzą akcje na rzecz Polonii w swych placówkach oświatowych.

(więcej…)

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]