
Najnowszy reportaż został zrealizowany w miejscowości Okopy nieopodal Kamieńca Podolskiego na Ukrainie. W dawnej Rzeczypospolitej mieścił się tam system umocnień obronnych w okresie wojen polsko-tureckich, w czasach rozbiorów z carskimi wojskami walczyli tam konfederaci barscy. Nad Zbruczem w Okopach przed II wojną światową bezpieczeństwa Rzeczpospolitej przed sowieckimi dywersantami strzegł stacjonujący tam Korpus Ochrony Pogranicza. W odcinku ”Spotkania w okopach” odwiedzamy pozostałości dawnych fortyfikacji i mieszkańców żyjących w ich okolicach.

Wszystkim dzieciom na całym świecie,
w dniu Waszego święta, Fundacja Studio Wschód pragnie złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia. Chcemy, abyście zawsze były szczęśliwymi dziećmi.

Praktycznie co tydzień bez przerwy od ponad roku gdy wybuchła wojna na Ukrainie docieramy bezpośrednio ze wsparciem do potrzebujących. Tym razem dojedziemy w okolice Kamieńca Podolskiego oraz na wschodnią Ukrainę. Regularna pomoc jest możliwa dzięki wolontariuszom oraz darczyńcom, którzy dbają oto aby nie zabrakło wsparcia dla Rodaków za wschodnią granicą.

15 czerwca w Warszawie będziemy gościć na kolejnym spotkaniu zorganizowanym przez Południk Zero oraz Instytut Polonika. Tematem spotkania będą nasze działania w Kazachstanie jakie realizowaliśmy w ramach naszej akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” .

Wzorem lat poprzednich i w tym roku chcemy dotrzeć ze wsparciem do Polaków zamieszkujących Mołdawię. Ten jeden z najmniejszych i statystycznie najbiedniejszy kraj Europy oraz Naddniestrze zamieszkuje ponad 4 tysiące naszych kraj. Polska ludność żyje tam już od ponad 230 lat, mimo upływu czasu nie zatracili oni swej tożsamości, a mołdawska wieś Styrcza zamieszkana przez Polaków do dziś nazywana jest ,,Małą Warszawą.

Nasz najnowszy reportaż zrealizowany na Ukrainie opowiada historię młodej rodziny, której radość z oczekiwania na narodziny dziecka przerwał wybuch wojny. Rodzina Gładkowowów z żoną w zaawansowanej ciąży musiała uciekać z ostrzeliwanego Irpienia, który niebawem został zajęty przez wojska rosyjskie. Azyl odnaleźli w Berdyczowie, gdzie urodził się ich syn. Po dramatycznych przeżyciach wszystko zakończyło się szczęśliwie.

Na Ukrainie w miejscach, które bezpośrednio zostały dotknięte działaniami zbrojnymi żyją również Polacy. Będąc w Browarach pod Kijowem przekazaliśmy pomoc dla naszych krajan, którzy są zrzeszeni w Browarach wokół polskiego stowarzyszenia kulturalnego ,,Rodzina”. W treści artykułu znajduje się materiał wideo z przekazanego wsparcia.

Od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, wrocławski ksiądz jezuita Kazimierz Kucharski przekazuje regularne wsparcie dla rodaków na Ukrainie oraz dla ofiar wojny. W ostatnim czasie duchowny przekazał dla naszej Fundacji Studio Wschód już po raz dwudziesty piąty wsparcie dla potrzebujących. Zapraszamy do obejrzenia wideo na naszym portalu ukazującego historię pomocy oraz wielkiego serca jakie okazuje bliźnim ks. Kazimierz Kucharski.

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy wokół Kijowa we wsiach i miasteczkach, które były miejscem ukraińsko-rosyjskich walk w pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
(więcej…)

W Kołomyi na Ukrainie odwiedziliśmy naszą rodaczkę Antoninę Popieluch, której przekazaliśmy pomoc od rodaków z Polski. W treści wpisu znajduje się relacja wideo ze spotkania.

Akcja ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia, której głównym polem działania jest Ukraina, mimo trwającej tam wojny jest kontynuowana w dalszym ciągu. Od lat skupia ona różne organizacje oraz środowiska, którym bliskie jest ratowanie polskich śladów pamięci poza granicami Polski. W tym roku Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich z Bolesławca przy dofinansowaniu z Instytutu Polonika przeprowadzi dwa projekty w Mołdawii oraz na Litwie. Tradycyjnie akcja ratowania cmentarzy jest połączona z pomocą dla rodaków na wschodzie. Wczoraj w Bolesławcu miało miejsce szkolenie dla wolontariuszy, którzy wezmą udział w letnich projektach.

Będąc w Kołomyi na Ukrainie z pomocą dla tamtejszych rodaków, odwiedziliśmy Krystynę Nazaruk. W stolicy Pokucia wciąż mieszka wielu naszych krajan, a wizyty z nimi często są bardzo wzruszające. Pani Krystyna przywitała nas z biało-czerwoną flagą, wideo ze spotkania znajduje się w treści wpisu.


W tym miejscu znajdziesz najciekawsze nasze artykuły historyczne o tematyce kresowej oraz polonijnej.

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy wyjątkowo we Włoszech, gdzie towarzyszyliśmy VII Polskiemu Rajdowi Ekologicznemu. którego tegoroczna trasa wiodła na Monte Cassino. Przed wybuchem wojny na Ukrainie rajd wielokrotnie miał swoje miejsce na Kresach Wschodnich. Reportaż przybliża dzieje zwycięstwa II Korpusu Polskiego we Włoszech nad hitlerowskimi Niemcami, które w maju 1944 roku otworzyło aliantom drogę do Rzymu.

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy w Browarach pod Kijowem, miasteczko uniknęło losu Makarowa, Borodianki i Buczy, gdyż wojska rosyjskie nie zdołały go opanować. Mimo, że nie zostało ono zniszczone to było i jest ono ważnym ośrodkiem w okolicach Kijowa. Dodatkowo odwiedziliśmy żyjącą w Browarach polską wspólnotę, skupioną wokół polskiego stowarzyszenie kulturalnego „Rodzina”.

Obchodzimy kolejną rocznicę konstytucji 3 maja uchwaloną w 1791 roku. Była to pierwsza nowoczesna konstytucja w Europie i druga po amerykańskiej na świecie. Była ona próbą zmodernizowania Rzeczypospolitej i ochronieniem jej przed rozbiorami. W związku z rocznicą chcemy z wami podzielić się reportażem sprzed 15 lat gdy święto konstytucji obchodziliśmy na Białorusi wśród tamtejszych Polaków.

Najnowszy reportaż został zrealizowany w Borodiance nieopodal Kijowa, miasto przez ponad miesiąc było zajęte przez wojska rosyjskie. Mieszkańców miasta, którzy przeżyli wojenną tragedię odwiedzamy w czasie „Prowodów’ – w wyznaniu prawosławnym odpowiednik katolickich zaduszek. Prowody mają miejsce tydzień po prawosławnej Wielkanocy.

Najnowszy reportaż zrealizowaliśmy we wsi Nowoseliwka, mieści się ona nieopodal granicy z Białorusią, z której nastąpił 24 lutego 2022 roku jeden z kierunków rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wieś otwierała drogę do Czernichowa – miasta obwodowego Ukrainy. W tej wsi udało się powstrzymać najeźdźców, w reportażu odwiedzamy ją i jej mieszkańców, którzy po przeżyciu wojennego dramatu próbują odbudować ze zgliszcz zarówno swoją wieś jak i swoje życie. Mimo groźby tego, że nie jest pewne czy koszmar wojny i idące z nią dramaty nie powrócą ponownie do Nowoseliwki.

Wyruszając z wielkanocną pomocą dla rodaków na Ukrainie w pierwszej kolejności udaliśmy się do pani Ludwiki. Nasza rodaczka z Kaczanówki i jej makabryczna sytuacja, kiedy ponad rok temu trafiliśmy do niej po raz pierwszy poruszyła serca setek rodaków w macierzy, dzięki czemu udało się jej pomóc, przywieźć do Polski, gdzie uratowano jej zdrowie oraz przywrócono wzrok. Pani Ludwika tęskniła jednak za swą chatką a przede wszystkim za grobem jej syna, na jej życzenie przywieźliśmy ją z powrotem na Ukrainę. Pani Ludwika jest pod stałą opieką naszej Fundacji Studio Wschód, z okazji świąt złożyliśmy jej wizytę świąteczną z życzeniami i darami.

Tuż przed świętami wielkanocnymi w Bolesławcu odbyło się kolejne spotkanie poświęcone historii Polaków na dawnych Kresach Wschodnich, tematem ostatniego wydarzenia były sowieckie zsyłki z okresu II wojny światowej. Specjalnym gościem spotkania była Pani Maria Niemczuk – Prezes Związku Sybiraków w Bolesławcu, która jako dziecko padła ofiarą sowieckich represji, została zesłana wraz z rodziną do Ałtajskiego Kraju na Syberii.

Przemierzamy Ukrainę z pomocą i świątecznymi życzenia dla rodaków i ofiar wojny. Jednym z miejsc dla nas szczególnych jest miasto Jampol położone nad Dniestrem – dzisiejszej granicy ukraińsko-mołdawskiej. Żyje tam i cieszy się dobrym zdrowiem najstarsza Polka w Jampolu 94-letnia Bronisława Radziejewska, dzięki naszej Rodaczce i jej śp. siostrze Balbinie rozpoczęła się nasza przygoda w tej części Ukrainy, która trwa już ponad 12 lat. To na ich apel wolontariusze z macierzy wykarczowali i ocalili od zapomnienia ponad 2-hektarowy jeden z najstarszych polskich cmentarzy na Ukrainie.

W ramach akcji wielkanocnej dotarliśmy do Jampola w obwodzie winnickim, gdzie przekazaliśmy wsparcie dla domu dziecka prowadzonego przez Natalię Szewczuk. Natalia przez wiele lat każdego roku opiekowała się wolontariuszami z Polski, którzy porządkowali tamtejszy zabytkowy cmentarz, jeden z największych i najstarszych polskich cmentarzy na Ukrainie.

W czwartek 30 marca wyruszył nasz kolejny wielkanocny konwój Fundacji Studio Wschód z pomocą dla Rodaków oraz ofiar wojny na Ukrainie. Pomoc przekazaliśmy m.in. do Mohylowa Podolskiego i Jampola, z darami i świątecznymi życzeniami dotarliśmy również do naszych najstarszych, najbardziej potrzebujących krajan. Zapraszamy do zapoznania się z relacją, z wyprawy.

Na Ukrainie żyje wielu naszych Rodaków dla których pomoc niesiemy od ponad 20 lat. Szczególnie wsparcie i kontakt z naszymi krajanami na wschodzie jest ważny teraz, gdy od ponad roku trwa tam konflikt zbrojny. Zapraszamy do zapoznania się z naszą kolejną edycją akcji ”Wielkanocna pomoc Rodakom na Ukrainie”. Po raz kolejny poniesiemy pomoc Rodakom na wschodzie.