Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 28305 Dodano 10.06.2023

Akcja dla Rodaków w Mołdawii

Za niespełna miesiąc odbędzie się nasza akcja dla  krajan zamieszkujących Mołdawię. Zachęcamy zapoznać się z naszą inicjatywą oraz przebiegiem jej zeszłorocznej edycji.

Niebawem ponownie zawitamy do Bielc oraz Styrczy, celem wyprawy będzie kontynuacja zeszłorocznych prac inwentaryzacyjnych na tamtejszym polskim cmentarzu oraz pomoc dla polskich rodzin i seniorów.

W zeszłym roku będąc w Mołdawii przekazaliśmy wsparcie głównie dla osób starszych będących w największej potrzebie takich jak Pani Helena ze Styrczy. Mołdawia statystycznie jest najbiedniejszym krajem w Europie, elementem hamującym rozwój kraju jest nie uznawana na arenie międzynarodowej separatystyczna republika Naddniestrza. Mimo problemów społecznych i gospodarczych Polacy mimo trudów żyją na mołdawskiej ziemi, którą ponad 200 lat temu zagospodarowali ich przodkowie przybywając tam z Podola. Zachęcamy do akcji wsparcia naszych krajan w Mołdawii, którzy cieszą na każdy kontakt i gest pamięci od rodaków z macierzy.

Wieś Styrcza została założona przez polskich osadników i do dziś jest zamieszkana w większości przez ich potomków przez co jest nazywana „Małą Warszawą”. Mieści się tam jeden z dwóch „Domów Polskich” na obszarze Mołdawii , drugim największym skupiskiem Polaków w Republice Mołdawii jest miasto Bielce. Będąc w Bielcach zaopatrzyliśmy tamtejszy polski dom w najbardziej potrzebne produkty a także wsparliśmy skupionych wokół niego rodaków.

Pomoc przekazaliśmy dla rodziny Kosowskich w której wychowuje dziesiątka dzieci. W ramach akcji pomocy dla rodaków w Mołdawii chcemy przekazać jak najwięcej wsparcia, to ile uda nam się go przekazać zależy od Waszego wsparcia. Dzięki głównie pomocy od darczyńców jesteśmy w stanie wspierać naszych krajan na wschodzie.

Osoby zainteresowane wsparciem rodaków w Mołdawii zachęcamy do dokonywania wpłat pod tym linkiem: Pomoc Rodakom w Mołdawii 2023 [Kliknij tutaj aby przejść dalej]

Potrzebne są słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, żywność długoterminowa, zabawki, wyprawki szkolne, tornistry.

Paczki dla Polaków na wschodzie można słać na poniższy adres:

Radio Wrocław, Aleja Karkonoska 10, Wrocław

 53-015

 

Zobacz również:

Przygotowania do Mołdawii

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]