Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 2095 Dodano 23.03.2016

Na straży Wileńszczyzny

Rejon solecznicki leży na południe od Wilna, przy granicy z Białorusią. Nasi rodacy mieszkają tutaj od dawna, w niewielkich wsiach oraz historycznych zaściankach. Z wytrwałością pielęgnują polski język oraz rodzime tradycje. Najstarsze osady można spotkać w centrum Puszczy Rudnickiej, która w XV oraz XVI wieku zasłynęła z wielkich królewskich polowań. To właśnie w te rejony z kamerą zawitała ekipa Studia Wschód.

Kolejny kresowy reportaż opowiada o Solecznikach oraz ich okolicach, a przede wszystkim o zamieszkujących tutaj Polakach, wiernych ojczyźnie i związanymi z nią tradycjami. Odcinek pt. „Na straży Wileńszczyzny” ukazał się we wtorek 22 marca na antenie TVP3 Wrocław. Powtórka już dzisiaj (środa) na tym samym kanale o godz. 21.15.


Reportaż można obejrzeć również w Internecie, pod tym adresem


Polacy rejon solecznicki zamieszkują już od dawna. Najstarsze osady można spotkać w centrum Puszczy Rudnickiej, która w XV oraz XVI wieku zasłynęła z wielkich królewskich polowań. Dworki myśliwskie budowali tutaj Władysław Jagiellończyk oraz Zygmunt Stary. W jednym z nich Barbara Radziwiłłówna spotykała się z ukochanym królewiczem Augustem.

Studio Wschód zawitało do wsi Podborze, gdzie rodacy szczególnie przywiązani są do ziemi swoich przodków. Miejscowość ta jest niemal w 100 procentach zamieszkiwana przez Polaków, którzy po II wojnie światowej zostali na ojcowiźnie. Można zdecydowanie powiedzieć, że Rzeczpospolita tutaj została.

-Szczęść Boże wszystkim kochanym Polakom – mówiła jedna z mieszkanek Podborza.

W centrum rejonu znajdują się Soleczniki, historyczna osada znana już w XIII wieku. Sto lat później została ona spustoszona przez grasujących w okolicy Krzyżaków. Po bitwie pod Grunwaldem król Jagiełło ufundował tutaj kościół katolicki, jeden z najstarszych na Wileńszczyźnie. Niestety został on spalony w okresie II wojny światowej. Soleczniki zamieszkuje dzisiaj około 7 tys. osób, a większość to Polacy.

Prawdziwą wyspą polskości jest tutejsze gimnazjum im. Jana Śniadeckiego, do którego uczęszcza ponad 700 uczniów. Placówka jest również miejscem spotkań naszych rodaków, a także wielu wydarzeń kulturalnych, które starannie przygotowują polscy uczniowie.

W programie wiele wypowiedzi naszych rodaków, sporo historii o ziemi solecznickiej, a także ukazanie tego, jak bardzo polską tradycję pielęgnują Polacy z rejonu solecznickiego. Reportaż można obejrzeć tutaj. Program Studio Wschód emitowany jest w każdy wtorek o godz. 18 na antenie TVP3 Wrocław. Powtórki reportaży odbywają się w środy na tym samym kanale o godz. 21.15, a także na TVP Polonia o 18.25. Więcej informacji oraz lista pozostałych odcinków tutaj.

fot. TVP3 Wrocław

 

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]