Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 22280 Dodano 21.06.2022

Pomoc Polakom na Wschodzie – Mołdawia

Trwają przygotowania do kolejnej akcji na rzecz Rodaków na wschodzie. W drugiej połowie sierpnia chcemy dotrzeć do Polaków zamieszkujących Mołdawie.

Już wielokrotnie udało się przeprowadzić inicjatywy na rzecz Polaków na wschodzie dzięki zaangażowaniu setek wolontariuszy i darczyńców. Liczymy, że i tym razem się powiedzie, poniżej prezentujemy kolejny film promujący akcje na rzecz mołdawskich Polaków.

 

W samej Mołdawii żyje ponad 4 tysiące Polaków. Jesteśmy w stałym kontakcie z Rodakami w Mołdawii w  wyniku czego znamy dokładnie ich  potrzeby oraz problemy. Celem akcji jest przygotowanie paczek oraz wyprawek szkolnych dla przedstawicieli naszej diaspory do której dotrzemy w sierpniu. Obejmie ona 150 osób w szczególności osoby starsze.

 

Od ponad 20 lat wspieramy Polaków na wschodzie, głównie na Ukrainie również w czasie wojny docierając z pomocą do Żytomierza a nawet Charkowa i Czernichowa gdzie potrzeby są największe. Przez lata naszej aktywności Fundacja Studio Wschód nawiązała wiele znajomości z polską diasporą poza granicami szczególnie w tych najmniej znanych i odwiedzanych miejscach.

Taką zapomnianą krainą jest Mołdawia gdzie mieszka ponad 4 tysiące naszych Rodaków. Polska mniejszość żyje tam stuleci od czasów świetności dawnej Rzeczypospolitej aż do jej drugiego rozbioru w 1793 roku. Oznacza to, że od ponad 230 lat nasi krajanie żyją poza Polską, mimo to zachowując polską kulturę, obyczaje i tożsamość.

Większość Polaków jest skupiona wokół Stowarzyszenia „Dom Polski w Bielcach” z którą nawiązaliśmy kontakt i do której chcemy dotrzeć w sierpniu zarówno do Bielc jak i położonej nieopodal Styrczy, gdzie Polacy stanowią najliczniejszą grupę stąd też wieś jest nazywana „Małą Warszawą”. Polskie środowisko w Mołdawii prężnie się rozwija w ramach stowarzyszenia gdzie funkcjonuje polski zespół ludowy, są organizowane rozmaite projekty polonijne i szkoła języka polskiego, wydawana też jest polska gazeta.

W Mołdawii byliśmy już wcześniej jest to piękny kraj słynący ze swych krajobrazów i plantacji winorośli położonych na obszarze historycznej Besarabii. Jest to niestety również najbiedniejszy kraj Europy. Główny wysiłek naszych działań spoczywa teraz na kierunku Ukrainy jednak nie możemy zapominać również o naszych krajanach w Mołdawii.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Rodakami w Mołdawii w wyniku czego znamy dokładnie ich potrzeby oraz problemyCelem akcji jest przygotowanie paczek oraz wyprawek szkolnych dla przedstawicieli naszej diaspory do której dotrzemy w sierpniu.

 

W ramach akcji chcemy przygotować ponad 150 paczek żywnościowych dla najbardziej potrzebujących seniorów oraz 50 wyprawek szkolnych, które przekażemy bezpośrednio Rodakom w Mołdawii.

Pomoc trafi do 44 seniorów w Styrczy, 87 seniorów w Bielcach.

4 rodzin wielodzietnych, 4 niepełnosprawnych seniorów i 4 niepełnosprawnych dzieci oraz 26 przedszkolaków.

 

 

 

Potrzebne są słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, żywność długoterminowa, zabawki, wyprawki szkolne, tornistry.

Liczymy na Twoje wsparcie —> https://zrzutka.pl/sc97sn

Paczki dla Polaków na wschodzie można słać na poniższy adres:

Radio Wrocław, Aleja Karkonoska 10, Wrocław

 53-015

Jako nadawcę prosimy wpisywać Fundacje Studio Wschód również zalecamy aby na paczce napisać, że jest to „Pomoc Polakom w Mołdawii”

Organizatorem zbiórki jest:

Fundacja Studio Wschód

REGON:

362239210

NIP:

8971812124

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]