Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 27601 Dodano 09.05.2023

Pomoc Rodakom w Mołdawii 2023

Wzorem lat poprzednich i w tym roku chcemy dotrzeć ze wsparciem do Polaków zamieszkujących Mołdawię.  Ten jeden z najmniejszych i statystycznie najbiedniejszy kraj Europy oraz Naddniestrze zamieszkuje ponad 4 tysiące naszych kraj. Polska ludność żyje tam już od ponad 230 lat, mimo upływu czasu nie zatracili oni swej tożsamości, a mołdawska wieś Styrcza zamieszkana przez Polaków do dziś nazywana jest ,,Małą Warszawą.

W zeszłym roku będąc w Mołdawii przekazaliśmy wsparcie głównie dla osób starszych będących w największej potrzebie takich jak Pani Helena ze Styrczy. Mołdawia statystycznie jest najbiedniejszym krajem w Europie, elementem hamującym rozwój kraju jest nie uznawana na arenie międzynarodowej separatystyczna republika Naddniestrza. Mimo problemów społecznych i gospodarczych Polacy mimo trudów żyją na mołdawskiej ziemi, którą ponad 200 lat temu zagospodarowali ich przodkowie przybywając tam z Podola. Zachęcamy do akcji wsparcia naszych krajan w Mołdawii, którzy cieszą na każdy kontakt i gest pamięci od rodaków z macierzy.

 

Wieś Styrcza została założona przez polskich osadników i do dziś jest zamieszkana w większości przez ich potomków przez co jest nazywana „Małą Warszawą”. Mieści się tam jeden z dwóch „Domów Polskich” na obszarze Mołdawii , drugim największym skupiskiem Polaków w Republice Mołdawii jest miasto Bielce. Będąc w Bielcach zaopatrzyliśmy tamtejszy polski dom w najbardziej potrzebne produkty a także wsparliśmy skupionych wokół niego rodaków.

Pomoc przekazaliśmy dla rodziny Kosowskich w której wychowuje dziesiątka dzieci. W ramach akcji pomocy dla rodaków w Mołdawii chcemy przekazać jak najwięcej wsparcia, to ile uda nam się go przekazać zależy od Waszego wsparcia. Dzięki głównie pomocy od darczyńców jesteśmy w stanie wspierać naszych krajan na wschodzie.

 

Osoby zainteresowane wsparciem rodaków w Mołdawii zachęcamy do dokonywania wpłat pod tym linkiem: Pomoc Rodakom w Mołdawii 2023 [Kliknij tutaj aby przejść dalej]

 

 

Potrzebne są słodycze, kawa herbata, konserwy, olej, cukier, makaron, ryż, środki czystości, żywność długoterminowa, zabawki, wyprawki szkolne, tornistry.

Paczki dla Polaków na wschodzie można słać na poniższy adres:

Radio Wrocław, Aleja Karkonoska 10, Wrocław

 53-015

Jako nadawcę prosimy wpisywać Fundacje Studio Wschód również zalecamy aby na paczce napisać, że jest to „Pomoc Rodakom w Mołdawii”

Organizatorem zbiórki jest:

Fundacja Studio Wschód

Prezes Fundacji Studio Wschód: Grażyna Orłowska – Sondej

Koordynator zrzutki: Artur Sułkowski

REGON:

362239210

NIP:

8971812124

 

Zobacz również:

,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” – Mołdawia 2022

 

g05f2212cfce19fe.png

yf3e2bae6b027d31.png

hcb6b3c9a9c7d56f.png

ga5333dc7ceaae0b.png

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]