Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz newsa 28782 Dodano 01.12.2023

SIŁA POMOCY- KWESTA NA CMENTARZACH

W dniach poprzedzających „Dzień Wszystkich Świętych” i 1 listopada już po raz kolejny wolontariusze akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” kwestowali na dolnośląskich i opolskich cmentarzach.

Kwesta Publiczna nr 2023/4377/OR

Wykaz kwestujących:

 1. Zespól Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu, osiedle Pawłowice – 3 573 50 PL
 2. Szkoła Podstawowa w Siedlcu – 1 200 PL
 3. HUSARZ Wojskowa Szkoła Średnia we Wrocławiu – 1 948 52 PL
 4. Liceum Ogólnokształcące w Nowej Rudzie -1 586 15 PL
 5. Zespól Szkół w Wąsoszu – 4 520 PL
 6. Parafia Sułów – 4 038 93 PL
 7. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim – 2 007 20 PL
 8. Zespół Szkół w Jugowie – 8 034 67 PL
 9. Zespół Szkół nr 2 w Dzierżoniowie- 10 017 23 PL
 10. Szkoła Podstawowa w Środzie Śląskiej – 2 921 30 PL
 11. Szkoła Podstawowa nr 3 w Bogatyni – 5 992 27 PL
 12. Zespół Szkół w Chocianowie – 1 379 49 PL
 13. Szkoła Podstawowa w Jaworzynie Śląskiej — 9 192 01 PL
 14. 20 Górowska Drużyna Harcerska DRAGON, Szkoła Podstawowa w Witoszycach- 9 239 78 PL
 15. 710 Wędrownicza Drużyna Harcerska KEDYW z Legnicy  -7 087 72 PL
 16. Szkoła Podstawowa nr 4 w Oleśnicy – 1 840 78 PL
 17. Zespół Szkół Zjednoczonej Europy w Oławie – 1 892 20 PL
 18. Szkoła Podstawowa w Bystrzycy – 1 050 00 PL
 19. Szkoła Podstawowa w Rogach – 622 77 PL
 20. Liceum Ogólnokształcące Cogito w Zgorzelcu- 3 031 50 PL
 21. Szkoła Podstawowa nr 90 we Wrocławiu -5 060 00 PL

Kwesta na osiedlu Wrocław-Pawłowice

Wolontariusze z osiedla Wrocław-Pawłowice: nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych, a także mieszkańcy kwestowali 1 listopada 2023 r. przy cmentarzu komunalnym. Dzięki długoletniej współpracy z proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu-Pawłowicach ks. Michałem Machałem,  podczas mszy św. w niedzielę poprzedzającą zbiórkę, w ogłoszeniach parafialnych znalazła się informacja o kweście. W ten sposób zachęcono wiernych do czynnego wsparcia szczytnego celu. Od godzin porannych odwiedzający cmentarz licznie wrzucali datki do puszek. Dało się zauważyć, że większość osób to obecni i byli mieszkańcy Pawłowic. Ważnym powodem  hojności  ofiarodawców była  idea pomocy Polakom mieszkającym na Kresach. Zebrano kwotę 3572,50 zł i 0,20 euro. Organizatorami kwesty byli: Beata Oziembłowska i Zdzisław Wnęk – wolontariusze Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia.

Kwesta w Jugowie

„Jeśli zapomnę o Nich – Ty Boże na Niebie zapomnij o mnie…”.

Adam Mickiewicz

W Dniu Wszystkich Świętych, wraz z wolontariuszami Fundacji Studio Wschód z Zespołu Szkół Nr 1 w Jugowie oraz strażakami OSP KSRG Jugów, kwestowaliśmy na szczytny cel: Niesienie pomocy Rodakom na Kresach. Dziękujemy za możliwość spotkania z Państwem na cmentarzach w Jugowie, Przygórzu, Drogoslawiu oraz Słupcu, za każde ciepłe słowo, za opowieści o Kresach i Rodakach oraz za wsparcie kwesty. Dziękujemy wolontariuszom za serce dla Kresów. Łącznie kwestowało 25 wolontariuszy oraz 13 opiekunów. Dzięki Państwa szczodrości zebraliśmy rekordową kwotę 8034,67 zł oraz 2 euro, 5 centów, 10 koron czeskich i jedną monetę okolicznościową. Zbiórkę wsparli również wolontariusze (łącznie 8 osób) z Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie, którzy kwestowali na cmentarzu w Nowej Rudzie i uzbierali kwotę 1611,15 zł oraz 3 euro.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom oraz Bóg zapłać Księżom za wsparcie udzielone przy organizacji kwesty.

Koordynatorka kwesty –   Bożena Sołek-Muzyka

Kwesta w Bogatyni

31 października i 1 listopada 2023 r. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni już po raz dziewiąty kwestowali przy cmentarzu komunalnym. Celem zbiórki było niesienie pomocy Rodakom na Kresach w ramach Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia.  W kaplicy położonej na terenie cmentarza można było obejrzeć wystawę na temat działalności Fundacji Studio Wschód, z którą od lat współpracują wolontariusze naszej szkoły. Za pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia przekazujemy serdeczne podziękowania Wojciechowi Dobrołowiczowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Bogatynia oraz pracownikom Bogatyńskiego Ośrodka Kultury i portalu Bogatynia.pl. Mieszkańcom miasta dziękujemy za wsparcie.

Koordynatorka kwesty – Leokadia Kołodyńska-Zysk

Kwesta w Jaworzynie Śląskiej

Miejmy nadzieję!… nie tę lichą, marną (…)

Lecz tę niezłomną, która tkwi jak ziarno (…)

[Adam Asnyk]

To już XV edycja, kiedy wolontariusze Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia kwestują na dolnośląskich i opolskich cmentarzach. Nie mogło nas zabraknąć i tym razem! Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem zachęcali mieszkańców oraz gości odwiedzających cmentarze w Jaworzynie Śląskiej, Wierzbnej, Czechach, Bolesławicach, Pastuchowie i Piotrowicach do dzielenia się z potrzebującymi, a tym samym do chronienia pamięci, powrotu do korzeni.

Zwieńczeniem naszych działań stał się apel wolontariuszy przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O godzinie 17.00 w świetle migocących płomieni, przy dźwiękach patriotycznej pieśni, wyruszyliśmy biało-czerwonym korowodem spod kaplicy cmentarnej, by złożyć hołd wszystkim tym, którzy przez stulecia ofiarnie walczyli za sprawę naszej niepodległości i oddali życie za Polskę. Bardzo dziękujemy za udział w apelu, piękne słowa oraz modlitwę Proboszczowi Parafii w Jaworzynie Śląskiej – Księdzu Markowi Mielczarkowi oraz Dyrektorowi Krzysztofowi Sołtysowi za wyjątkową lekcję historii i  wsparcie Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia.

Z całego serca dziękujemy wszystkim dobroczyńcom.

Koordynatorzy kwesty – Magdalena Glińska, Wiesław Dybeł, Marcin Kruk

  

Kwesta w Powiecie Dzierżoniowskim

Niesienie pomocy Rodakom na Wschodzie to nasz patriotyczny obowiązek, o którym należy przypominać dorosłym Polakom i krzewić  go wśród dzieci i młodzieży.

Wolontariusze akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia z Zespołu Szkół Nr 2 im. prof. T Kotarbińskiego w Dzierżoniowie  pod opieką nauczycielki-wolontariuszki Bernadetty Szczypki zaangażowali się w organizację kwesty na cmentarzach w Powiecie Dzierżoniowskim.

W tym pospolitym ruszeniu wzięło udział ponad 40 młodych ludzi, którzy 1 listopada pojawili się w Dzierżoniowie, Bielawie, Pieszycach i Piskorzowie. Wiele osób wspierających zbiórkę opowiedziało swoją rodzinną kresową historię. Jak co roku  wolontariusze mogli liczyć na hojność mieszkańców naszego powiatu.

Kwestę na cmentarzach poprzedziła zbiórka na sesji Rady Powiatu oraz w szkołach, które chętnie przyłączyły się do naszej akcji.  Dzięki WIELKIM SERCOM mieszkańców Powiatu Dzierżoniowskiego udało się nam uzbierać  w tym roku rekordową kwotę – 10 017,23 zł.

WSZYSTKIM DARCZYŃCOM SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE NASZEJ AKCJI

Wolontariusze ZS Nr 2 w Dzierżoniowie  wraz z opiekunką Bernadettą Szczypką

 

Kwesta w Środzie Śląskiej 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Środzie Śląskiej przyłączyli się do akcji Pomoc Rodakom na Kresach, której patronem jest Fundacja Studio Wschód i wraz z zaprzyjaźnionymi wolontariuszami przeprowadzili kwestę na miejscowym cmentarzu. Koordynatorzy zbiórki: Alicja Przesławska i Paweł Marcinkowski – wolontariusze Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia, serdecznie dziękują uczniom, biorącym udział w tym przedsięwzięciu oraz ofiarodawcom, którzy wsparli szczytny cel

Kwesta w Zgorzelcu i Trójcy

Dnia 1 listopada młodzież Liceum Ogólnokształcące Cogito z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zgorzelcu wraz z opiekunem Radosławem Hemplem, po raz pierwszy  wzięła  udział w Akcji Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia. Również po raz pierwszy odbyła się kwesta na zgorzeleckim cmentarzu. Inicjatywa ta ma na celu propagowanie niesienia pomocy naszym Rodakom i ratowanie polskich nekropolii znajdujących się za wschodnia granicą. Znajdują się tam również mogiły dziadów i pradziadów uczniów zgorzeleckich szkół. Zbiórkę wsparli również mieszkańcy Trójcy. Za zgodą księdza proboszcza Marka Reźnego wolontariusze kwestowali po mszach świętych.

Koordynatorka kwesty – Wioletta Moździerz

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]