Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 602 Dodano 09.01.2016

„Szczodre święta u Rodaków”. Studio Wschód: 5.01.2016

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód, który został wyemitowany na kanale TVP Wrocław we wtorek 5 stycznia. Tym razem relacjonujemy przekazanie darów naszym rodakom z Ukrainy. Specjalne paczki z żywnością, słodyczami i innymi potrzebnymi artykułami zbierano przez ostatnie tygodnie w ramach świątecznej akcji zorganizowanej przez Fundację Studio Wschód.

Nasza ekipa, wraz z dolnośląskimi uczniami, odwiedziła tym razem rodaków z Kamionki Buskiej, którzy przywitali nas pięknymi występami artystycznymi, podkreślając swoje silne przywiązanie do ojczyzny. Byliśmy również w Drohobyczu, w którym wciąż mieszka bardzo wielu Polaków. Mieszkańcy tego miasta podkreślali, że znajduje się tutaj bardzo wiele potrzebujących rodzin, dla których świąteczna paczka z Polski bardzo wiele znaczy i pomaga przetrwać ten trudny, zimowy okres. – Bóg zapłać Wam wszystkim – mówiła jedna z mieszkanek Drohobycza.

Program online dostępny jest tutaj.

Kolejnym etapem podróży z darami był Skałat, leżący w woj. tarnopolskim. Bardzo sprawnie działają tutaj polskie organizacje, zaś dzieci uczą się swojego ojczystego języka, którym świetnie się posługują. Kultywowana jest bardzo silnie tradycja i polska kultura, co szczególnie widoczne jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Poznaliśmy również historię wybudowania w Skałacie kościoła, który postawiony został „rękami” tutejszych Polaków.

To oczywiście nie wszystkie miejsca, które odwiedziliśmy. W czasie wyjazdu spotkaliśmy się z wielką wdzięcznością rodaków, którzy dziękowali za okazaną pomoc. Ich wspomnienia i komentarze, a także wiele ciekawych informacji o Kresach znajdą Państwo w materiale Studia Wschód, który wyemitowany został na antenie TVP 3 Wrocław we wtorek 5 stycznia o godz. 18. Powtórka odbyła się w środę o godz. 19.

Odcinki Studia Wschód emitowane są również na programie Polonia w środy o 18.25.

A także online: http://wroclaw.tvp.pl/23457910/05012016

 

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]