Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 1165 Dodano 09.02.2016

W najnowszym Studiu Wschód o rodakach z ukraińskiej Bukowiny

Najnowszy odcinek programu Studio Wschód pt. „Bukowińczycy”, został wyemitowany na antenie TVP3 Wrocław we wtorek 9 lutego. Tym razem przedstawiamy reportaż o naszych rodakach z Piotrowiec Dolnych, znajdujących się w ukraińskiej części Bukowiny. Jak żyją tam Polacy? Jak wygląda ich sytuacja? Dlaczego postanowili pozostać na ojcowiźnie? O tym wszystkim w naszym materiale.

Odcinek jest już dostępny online. Powtórka na antenie TVP3 Wrocław ukaże się w środę 10 lutego, o godz. 21.15.

Polacy w tej miejscowości zamieszkują już od ponad 100 lat. Do Piotrowiec Dolnych przywędrowali z Nowego Sołońca, oddalonego o 30 kilometrów (obecnie znajduje się on w rumuńskiej części Bukowiny). Najnowszy odcinek programu o naszych rodakach zapowiada red. Grażyna Orłowska-Sondej:

W Piotrowcach Dolnych podgórskiej wsi na Bukowinie ukraińskiej w województwie czerniowieckim znaczącą część społeczności stanowią Polacy. Ich przodkowie osiedlili się tutaj ponad 100 lat temu.  Przywędrowali z oddalonego o 30 kilometrów Nowego Solońca. Pozostawili tam swoich krewnych, wielu porzuciło własne chaty. Tutaj wykarczowali zakupione lasy i zbudowali nową , bogatszą osadę. W dwudziestoleciu międzywojennym kiedy Bukowina znajdowała się w granicach Rumunii nasi Rodacy z Piotrowic mogli bez trudu odwiedzać swoje rodziny żyjące w Solońcu. Po zakończeniu II giej wojny Piotrowce Dolne zostały włączone do Związku Radzieckiego. Część naszych Rodaków wyjechała do Polski, ale większość nie chciała opuścić ojcowizny i porzucić bukowych lasów , które stały się symbolem tej niezwykłej krainy.     

Prawie każda Piotrowiecka rodzina wywodzi się z Nowego Solońca , który obecnie znajduje się w Rumuńskiej części Bukowiny, niedaleko Suczawy. Polacy przybyli tu na początku XVIII wieku. Większość z nich to Górale Czadeccy, którzy musieli opuścić rodzinną Galicję w poszukiwaniu lepszego losu. Od rządu austrowęgierskiego otrzymali żyzną ziemię i przywilej karczowania lasów. W ciągu kilkudziesięciu lat Nowy Soloniec stał się największym skupiskiem Polaków w tym rejonie. We wsi powstała rzymskokatolicka parafia i szkoła. W 1910 roku kiedy, zaczęło brakować ziemi najodważniejsi mieszkańcy zdecydowali się na kolejną wędrówkę za chlebem.

Program będzie można obejrzeć również jutro o godz. 21.15,  na antenie TVP3 Wrocław. Reportaż będzie dostępny także online, o czym poinformujemy na łamach naszego portalu.

Jeżeli nie odbierasz TVP3 Wrocław, możesz zrobić to za pośrednictwem Internetu, zupełnie za darmo: wejdź pod ten link.

Listę poprzednich odcinków znajdziecie tutaj:

Studio Wschód – program telewizyjny

oraz tutaj.

Obejrzyj również galerię zdjęć z wizyty naszej ekipy na ukraińskiej Bukowinie.

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]