Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 12391 Dodano 21.05.2018

Wielki Koncert Kresowy zakończony – wolontariusze gotowi do wyjazdu na mogiły przodków

Jednym z ostatnich elementów przygotowania do lipcowego wyjazdu na mogiły przodków, jest Wielki Koncert Kresowy. Na wrocławskim Rynku już po raz 9. zabrzmiały patriotyczne pieśni, a poczty sztandarowe dolnośląskich szkół – pod batutą Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych – przemaszerowały i potwierdziły gotowość do porządkowania polskich cmentarzy.

W piątek po godz. 14 rozpoczęła się we Wrocławiu patriotyczna uroczystość. Ponad 100 pocztów sztandarowych ze szkół biorących udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” wzięło udział w wyjątkowej paradzie. Przed uczniami defilowała Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych. Przy jej akompaniamencie wciągnięto na maszt flagę narodową. Później poczty złożyły meldunek o gotowości do wyjazdu na Kresy. Opuszczone polskie cmentarze na Ukrainie będzie w tym roku porządkować blisko 1500 wolontariuszy. Dzięki nim około 150 nekropolii zostanie uratowanych od zapomnienia.

Defiladzie i paradzie przyglądali się dolnośląscy samorządowcy, którzy od lat wspierają inicjatywę. Wcześniej spotkali się na uroczystym spotkaniu, podczas którego potwierdzili dalszą chęć wspierania akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Wyjątkowym gościem koncertu był kardynał Henryk Gulbinowicz, który od samego początku patronuje temu pospolitemu kresowemu ruszeniu. Pierwsze piosenki, które rozbrzmiały ze sceny, były kierowane właśnie do duchownego, który urodził się przecież na Wileńszczyźnie. Zaśpiewały mu „Pierwiosnki” z Wilna.

Wrocławskiej publiczności zaprezentował się również zespół Podolski Kwiat, który w stolicy Dolnego Śląska gościł już po raz ósmy. Młodzi artyści jak zwykle nocowali u „swoich rodzin” w Borowie. Z Podola przywieźli tradycyjnie wypiekany chleb, który przekazali na ręce red. Grażyny Orłowskiej-Sondej. Inicjatorka akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” poczęstowała nim żywiołowo reagującą publiczność.

Od samego początku jest z nami Zespołu Tańca Ludowego UMCS z Lublina. Również i tym razem młodzi artyści dali fantastyczny pokaz swoich umiejętności. Publiczność świetnie bawiła się także podczas występu „Barwinka” z Winnicy.

Wielki Koncert Kresowy odbył się w dniach 18-19 maja na wrocławskim rynku. Był to jeden z ostatnich etapów przygotowań do finału akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, jakim będzie wyjazd wolontariuszy na zapomniane polskie cmentarze na Ukrainie oraz Mołdawii. Podczas pobytu na Wschodzie uczestnicy akcji spotkają się także z naszymi Rodakami. Przedsmakiem tego był właśnie zakończony w sobotę koncert…

Zespół Barwinok z Winnicy

Uczniowie z SP w Rogach z kardynałem Henrykiem Gulbinowiczem, patronem akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Grażyna Orłowska-Sondej i Beata Pawłowicz, inicjatorki akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, odbierają chleb od zespołu „Podolski Kwiat”

Na scenie zespół „Pierwiosnek” z Wilna

Kardynał Henryk Gulbinowicz i śpiewające dla niego „Pierwiosnki”

Zespół UMCS z Lublina, na koncercie wystąpił już po raz dziewiąty

Podczas koncertu prowadziliśmy zbiórkę na akcję „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Defilada Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia oraz parada pocztów sztandarowych dolnośląskich szkół

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]