Aktualności Fundacji Studio Wschód Obraz  newsa 6098 Dodano 11.10.2016

96-letnia rodaczka z Kresów śpiewa rotę. Z wizytą u strażniczki polskich mogił z Wolicy

Pod koniec września 2016 roku odwiedziliśmy panią Anastazję Jankowską, naszą 96-letnią rodaczkę. Mieszkająca w niewielkiej Wolicy Polka przez całe swoje życie opiekowała się cmentarzem, na którym spoczywają ofiary banderowskiego napadu z 1944 roku. Pani Anastazji wręczyliśmy wówczas dary i zaprowadziliśmy na miejsce, z którym tak mocno jest związana.

Nie była to pierwsza wizyta naszej fundacji w Wolicy. Do naszej rodaczki przyjeżdżamy regularnie, by wesprzeć ją żywnością oraz dotrzymać towarzystwa. Pani Anastazja Jankowska jest jedną z cichych bohaterek, którym należy się wielkie uznanie i szacunek.

Mimo rozłąki z ojczyzną, cały czas pamięta o niej i kultywuje polskie tradycje. Dowodem na to jest chociażby odśpiewanie roty, której słowa nasza rodaczka doskonale pamięta. Jest ona ostatnią Polką w Wolicy i jednocześnie strażniczką tamtejszego cmentarza. Spoczywają na nim Polacy zamordowani w 1944 roku podczas napadu banderowców. Wówczas zginął m. in. mąż pani Anastazji, którego kobieta sama, ryzykując życiem, pochowała na założonej przez nią nekropolii. Nasza rodaczka zadbała również, by pozostali pomordowani godnie spoczęli.

Dziś pani Anastazja ma już 96 lat i straciła wzrok. Dlatego tak ważne jest odwiedzanie jej. Rodaczka dobrze pamięta wydarzenia sprzed lat i przekazuje je młodszym pokoleniom. Jest ona wzorem patriotki, od której bardzo wiele można się nauczyć.

Poniżej materiał wideo, w którym pani Anastazja opowiada o swoim życiu i śpiewa Rotę.

Zachęcamy również do obejrzenia poprzednich naszych wizyt w Wolicy:

Strażniczka polskich mogił w Wolicach na Ukrainie

Strażniczka polskich mogił w Wolicy: Kim się urodziłam, tym będę umierać

W listopadzie 2016 roku, niedługo po naszej wizycie, Pani Anastazja odeszła. Pozostała jednak wzorem oddania, bohaterstwa i patriotyzmu. Była prawdziwą strażniczką Kresów, która już na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

 

4

3

2

1

Na dawnych Kresach Rzeczpospolitej wciąż pozostają nasi rodacy, którzy potrzebują pomocy. Powoli zbliżają się jesień oraz zima i znów chcemy wyruszyć do nich z pomocą. Nie pozostawmy ich samych, bo to strażnicy polskości na naszych dawnych ziemiach.

Wspieraj Studio Wschód i zgarniaj gwarantowane nagrody!

Wsparcie standardowe:

Wpłaty można kierować na konto Fundacji Studio Wschód:

Nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001 (Bank Ochrony Środowiska)

W tytule prosimy wskazywać cel wpłaty, np. „na akcję Mogiłę pradziada”, „na transport darów”. Można wskazać też konkretną osobę, której zechcą Państwo pomóc. Wtedy nasze ekipa odwiedzi potrzebującego rodaka.

*Otrzymanie nagrody jest możliwe tylko poprzez wspieranie nas przez platformę patronite.pl

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]