Będą zmiany w Karcie Polaka. Zgadzają się wszystkie kluby w sejmie

W sejmie trwają prace związane ze zmianami w Karcie Polaka, dzięki którym więcej repatriantów ze wschodu oraz osób polskiego pochodzenia zyskałoby realną możliwość powrotu do kraju. Wstępnie wszystkie kluby parlamentarne opowiadają się za przygotowywanymi zmianami.

Po „reformie”, karta ma ułatwić osobom, które ją posiadają, osiedlenie się w Polsce i funkcjonowanie w naszym kraju. Posiadając ten dokument, będzie można bezpłatnie otrzymać kartę stałego pobytu, a już po roku polskie obywatelstwo (dotychczas trzeba było czekać aż 3 lata). Ponadto będzie można ubiegać się o dofinansowania do wynajęcia mieszkania, do opłacania kursów zawodowych oraz szlifowanie języka ojczystego. O kartę będzie można teraz występować do urzędów wojewódzkich, a nie jak dotąd do polskich konsulatów.

Wielu repatriantów od lat próbuje wrócić do ojczyzny, jednak bez powodzenia. Działają oczywiście różne programy i Polacy z terenów byłego Związku Radzieckiego wracają do kraju, jednak proces ten jest bardzo powolny i uciążliwy. A w samym Kazachstanie żyje aż 34 tys. osób, które oficjalnie wskazują na polskie pochodzenie.

Nowelizacja związana z Kartą Polaka ma być pierwszym krokiem w zmianie polityki dotyczącej repatriacji. Część polityków upatruje w tym również szansę na walkę z niżem demograficznym.

red.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top