Białorusinom trudniej będzie wydostać się z kraju

Nowelizacja prawa dotyczącego zasad opuszczania Białorusi przez jej obywateli została zatwierdzona w parlamencie.

Dzięki wprowadzonym zmianom, organy bezpieczeństwa państwowego będą mogły ograniczać Białorusinom możliwość wyjechania z kraju na okres do 6 miesięcy. Jeśli wobec obywatela Białorusi toczy się podjęte na bazie kodeksu wykroczeń postępowanie administracyjne, które jeszcze nie zakończyło się wyrokiem sądu, to także nie ma on prawa wyjechać za granicę.

Nowelizacja ta uderza przede wszystkim w pozostających jeszcze na wolności członków białoruskiej opozycji politycznej oraz rezerwistów wojskowych wraz z potencjalnymi żołnierzami poborowymi, a więc w osoby, którym obecnie najbardziej zależałoby na opuszczeniu Białorusi.

Ograniczenia objęły jednak także urzędników państwowych, niezależnie od szczebla administracji, kwestia ich wyjazdu poza granice Białorusi zostanie wyjaśniona za pomocą instrukcji wydanych przez rząd. Na wniosek kierownictwa resortu urzędnicy mogą być zmuszeni do zdania dokumentów tożsamości, które mogłyby służyć do przekroczenia granicy.

Wszyscy obywatele Białorusi, przebywający poza granicami państwa, powinni zgodnie z nowelizacją zgłosić fakt swojego pobytu w białoruskim konsulacie w kraju pobytu.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top