Brutalny i nieludzki odwet za Heydricha

80 lat temu, 10 czerwca 1942 roku, Niemcy przystąpili do likwidacji czeskiej wsi Lidice. Śmierć jej mieszkańców miała być zemstą za zabitego w zamachu Reinharda Heydricha – oficera SS oraz Protektora Czech i Moraw.

Jednostki SS i policji otoczyły miejscowość jeszcze wieczorem 9 czerwca, tak aby nikt nie mógł opuścić Lidic. Następnego dnia rano na miejsce przybył sekretarz stanu Rzeszy Karl Hermann Frank aby nadzorować operację. Kobiety z dziećmi zamknięto w miejscowej szkole, później w gimnazjum w Kladnie. W tym czasie ściany stodoły koło jednego z gospodarstw obłożono materacami i siennikami, przygotowano pluton egzekucyjny. Lidickich mężczyzn przyprowadzano grupami (z początku pięcioosobowymi, później dziesięcioosobowymi) do ogrodu i rozstrzeliwano. W sumie zamordowano 173 mężczyzn. Wszystkie budynki – łącznie ze szkołą, kościołem i plebanią – oblano benzyną i spalono.

184 kobiety przewieziono do obozu koncentracyjnego Ravensbrück, a 12 kolejnych do tego obozu deportowano dodatkowo. Tam z lidickich kobiet zginęły 53. W sumie niemieccy okupanci doprowadzili do śmierci 340 mieszkańców wsi (192 mężczyzn, 60 kobiet oraz 88 dzieci).

Zobacz również:

Rodakom w Mołdawii
Bruderferajn – Największa mafia w przedwojennej Polsce
Iwan IV Groźny – Car sadysta, który zmienił Rosje

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top