Aktualności Obraz  newsa 17945 Dodano 17.09.2019

Budujemy Dom Kresowy! – Dom dla repatriantów: Grażyna Orłowska – Sondej Prezes Studio Wschód

Budujemy pierwszy w Polsce Dom Kresowy, miejsce w którym zamieszkają repatrianci z Rosji i Kazachstanu. Byliśmy już wielokrotnie na dalekim wschodzie,mamy dużo osób które pilnie chcemy repatriować. Stąd się śpieszymy z budową by już w przyszłym roku pierwsi Rodacy mogli powrócić. O Domu i krajanach na wschodzie opowiada w filmie Redaktor oraz założycielka Studia Wschód Grażyna Orłowska – Sondej.

Inicjatywa powstania domu kresowego powstała już kilka lat temu. Na dawnych terenach Rzeczpospolitej, a także Syberii czy w Kazachstanie, wciąż pozostaje wielu Polaków, którzy marzą o powrocie do ojczyzny. Wielu z nich jest już w podeszłym wieku i choć ostanie lata życia chcieliby spędzić w Polsce, gdzie objęci zostaną opieką i życzliwością rodaków. Te pragnienia spełniać chce Fundacja Studio Wschód, inicjator wielu kresowych działań, takich jak akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” czy „Dary na Kresy”. Powstanie takiego miejsca marzy się również kardynałowi Henrykowi Gulbinowiczowi. To przyjaciel i członek fundacji, duchowny który ma olbrzymi wkład w misję ratowanie polskiego dziedzictwa narodowego na Kresach i niesienia pomocy Polakom mieszkającym poza granicami Rzeczpospolitej.

Sam dworek ma zresztą przypominać rodzinny dom kardynała, który znajdował się w Szukiszkach koło Bujwidz (Wileńszczyzna) i nosić imię duchownego. Dom Spotkań z Kresami będzie pierwszym takim miejscem w Polsce. Ale jakże wyczekiwanym…

Niespełna rok temu odbyła się uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Domu Kresowego. Teraz ruszają właściwe prace. Cały czas jednak zbieramy fundusze na tę inicjatywę. Możesz nas w tym wesprzeć, przechodząc na tę stronę.

Wspomóż budowę domu dla repatriantów z Syberii i Kazachstanu.

19691132_1554515694588234_1807790873_n

Zobacz również:

Miała roczek gdy ją deportowano – Rozmowa z Adelą Dawidziuk z kazachskiej Białorajki

Apel 88 letniej Polki z Kazachstanu – Zabierzcie mnie przed śmiercią do Polski!

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]