Cmentarz w Słobódce Dżuryńskiej (MPOOZ 2018)

Dzięki akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” już po raz czwarty zorganizowano wyjazd do Słobódki Dżuryńskiej w celu porządkowania tej nekropolii.

Tym razem w skład ekipy weszły następujące osoby: Emilia, Dominika i Józef Saczyńscy, Dorota i Stanisław Tokarze oraz Weronika Mamos. Mieszkańcy przyjęli nas bardzo serdecznie. W dniu przyjazdu dokonano przeglądu cmentarza oraz planu zajęć na kolejne dni. Jak co roku w pierwszej kolejności należało wykosić i oczyścić teren.

Niestety ubiegłoroczne opryski na niewiele się przydały, bo chwasty i burzany porosły do wysokości pomników i tylko gdzieniegdzie widać było ich czubki. W takiej sytuacji trudno było wykonać coś więcej aniżeli uporządkowanie cmentarza. Na szczęście z pomocą przyszli mieszkańcy wioski i z ich udziałem udało się zrealizować zamierzenia. Szczególną uwagę zwróciliśmy na zbiorową mogiłę, w której pochowano młodych mieszkańców Słobódki pomordowanych przez ukraińskie bandy. Dokładnie oczyściliśmy ją z chwastów i korzeni oraz posadziliśmy kwiaty.
Szkoda, że taki stan utrzymuje się tylko do wiosny!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top