Aktualności Obraz  newsa 19497 Dodano 21.12.2020

Dla Repatriantów w Poznaniu

W ubiegłą niedzielę 20 grudnia wraz z rodziną Tkaczenków repatriantów pochodzących z Szortande (Kazachstan) , którzy od 5 lat żyją we Wrocławiu. Zawitaliśmy z paczkami do repatrianckiej rodziny Jaworskich – Terechow, którzy niedawno wrócili do macierzy ze wsi Podolski również z Kazachstanu.

W ostatnich latach coraz więcej rodzin potomków zesłańców powraca do Macierzy. Repatrianci są kierowani do różnych miast w Polsce. Nasi Rodacy pochodzący z kazachskiego stepu bardzo szybko adaptują się w „nowej” a zarazem „dawnej” ojczyźnie swoich przodków. W szybkim tempie podejmują prace a nawet z sukcesem zakładają własne firmy. Potomkowie Tkaczenków pochodzili z dawnych Kresów z dzisiejszego obwodu żytomierskiego, a dokładnie z Burtyna, zaś potomkowie Jaworskich z Szepietówki w obwodzie chmielnickim.

Zależy nam aby Repatrianci już po powrocie do kraju nie zatracili kontaktu między sobą i mimo, że są już takimi samymi obywatelami Rzeczypospolitej jak my, to żeby swoją obecnością w kraj byli „ambasadorami” Polaków, którzy pozostali na Syberii.

Cieszy nas fakt, że Repatrianci, którzy parę lat temu wrócili do kraju starają się pomagać nowym rodzinom powracającym do polski. Nie tylko poprzez paczki czy odwiedziny. Ale przede wszystkim w załatwianiu spraw administracyjnych, które nie zawsze są proste dla ludzi, dla których przyjazd z kazachskich wsi do dużych polskich ośrodków jest zmianą w życiu o 180 stopni. Wzajemna pomoc i solidarność między Rodakami z Kazachstanu jest dobrym przykładem współpracy i budowania jedności społeczeństwa i postaw obywatelskich.

Zobacz nasze filmy!

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]