Dyrektor jednej z linii kolejowych Galicji

110 lat temu, 18 grudnia 1912 roku, we Lwowie zmarł Ludwik Wierzbicki, inżynier kolejowy oraz dyrektor kolei żelaznych w Galicji.

Urodził się w roku 1834 w Werbiążu Wyżnym (ob. obwód Iwanofrankiwski Ukrainy) w rodzinie ziemiańskiej herbu Ślepowron pochodzącej z Wołynia. Jego ojciec był kapitanem wojsk polskich w powstaniu styczniowym. Po ukończeniu szkół Drohobyczu i Stanisławowie wyjechał w 1858 roku na studia do Wiednia.

Zdobył wykształcenie inżyniersko-architektoniczne na stołecznej ASP oraz Politechnice. Pracował dla architekta Heinricha Ferstela, zaplanował i nadzorował budowę Pałacu Ferstel oraz fundamentów Kościoła Wotywnego. W Kolei Galicyjskiej im. Karola Ludwika od 1850 roku, kierował powstawaniem linii z Czerniowiec do Suczawy oraz z Veresti do Botoszan (odcinki kolei Lwów-Czerniowce-Jassy). Powrócił do Lwowa na początku lat 70. i przez prawie 20 lat pracował jako kierownik ruchu w Kolei Czerniowieckiej.

Obejmował dyrekcję kolejową w Stanisławowie i Lwowie. Na początku XX wieku rozgłos przyniosło mu przygotowanie planów oraz budowa nowego dworca głównego Lwowa. Zaprojektował także gmach miejskiego kasyna oraz siedzibę Towarzystwa Pomocy Naukowej.

Oprócz tego był również docentem Politechniki Lwowskiej i radnym miejskim oraz zasiadał w galicyjskim Sejmie Krajowym jako poseł z okręgu Kołomyja. Spoczywa wraz z ojcem i rodzeństwem w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Łyczakowskim.

Zobacz również:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top