Wydarzenia Obraz  newsa 28298 Dodano 08.06.2023

Dzień Polskiego Osadnika w Argentynie

Dziś w Argentynie obchodzone jest święto „Día del Colono Polaco – Dzień Polskiego Osadnika”. Dzień ten w Argentynie jest oficjalnym świętem państwowym.

Emigracja polska, szczególnie od XIX wieku, objęła praktycznie wszystkie kontynenty i narody, jednak tylko jeden postanowił nadać swojej Polonii jej własne święto.

8 czerwca to od 1995 roku Dzień Osadnika Polskiego – Día del Colono Polaco. Święto to upamiętnia przybycie do Argentyny pierwszych polskich imigrantów latem 1897 roku. Osiedlali się w prowinicji Misiones, ale zostawali i w miastach portowych gdzie pracowali jako stoczniowcy, gdyż pochodzili oni przeważnie z pruskiego wówczas Pomorza i był to im zawód niewątpliwe znany. Przed II wojną światową do Argentyny zaczęła uciekać także inteligencja, miejscowi Polacy mieli już wtedy własne gazety oraz bank.

Przedstawiciele Polonii w Argentynie. fot. domena publiczna

Należy zaznaczyć że Dzień Polskiego Osadnika to zatwierdzone prawem święto państwowe, w trakcie całego pierwszego tygodnia czerwca w Argentynie organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne związane z naszymi rodakami.

Zobacz również:

Galeria zdjęć

Newsletter

zapisując się do naszego newslettera na bieżąco będziemy informować Cię o nowych artykułach, aktualnościach oraz akcjach organizowanych przez Studio Wschód
[FM_form id="1"]


kod